Optik Liflərdə Süni İntellekt: Hesablama Sürətində Minlərlə Dəfə İnqilab
Avropanın iki aparıcı tədqiqat qrupu 2025-ci ilin yayında optik liflərdə lazer impulsları vasitəsilə süni intellekt (AI) hesablama sistemini uğurla nümayiş etdirib. Tampere Universiteti və Université Marie et Louis Pasteur-un birgə işi ənənəvi elektron hesablama texnologiyalarından minlərlə dəfə sürətli nəticələr göstərir.
Lazer impulslarının qeyri-xətti qarşılıqlı təsiri
Tədqiqatçılar intensiv femtosaniyə lazer impulslarını insan saçından daha incə optik liflərdə istifadə edərək, qeyri-xətti qarşılıqlı təsirləri araşdırıblar. Bu proses sayəsində sistem pikosaniyədən də az vaxtda nəticə verir. Tampere Universitetindən Goëry Genty və Université Marie et Louis Pasteur-dan John Dudley və Daniel Brunner kimi aparıcı alimlər bildirirlər ki, "hesablama intensiv işıq impulsları və şüşənin qeyri-xətti qarşılıqlı təsirindən istifadə etməklə həyata keçirilir".
91% dəqiqliklə əl yazısı rəqəmlərinin tanınması
Optik Extreme Learning Machine (ELM) sistemi əl yazısı rəqəmlərini 91%-dən çox dəqiqliklə təsnif edir. Bu, süni intellektin optik hesablama sahəsində yeni imkanlar açdığını göstərir. Tədqiqatçılar qeyd edirlər ki, "performans sadəcə gücü artırmaq məsələsi deyil" və ən yaxşı nəticələr lif uzunluğu, dispersiya və güc səviyyələrinin balansından asılıdır.
Gələcəyin optik çipləri və enerji səmərəliliyi
Layihə Finlandiya Tədqiqat Şurası, Fransa Milli Tədqiqat Agentliyi və Avropa Tədqiqat Şurası tərəfindən maliyyələşdirilib. Tədqiqatçılar gələcəkdə real vaxtda işləyən optik çip üzərində sistemlər qurmağı planlaşdırırlar. Bu, daha sürətli, enerji səmərəli və yeni nəsil maşınların yaradılmasına yol açacaq.
Elm və texnologiyanın kəsişməsində yeni perspektivlər
Bu tədqiqat optik lif optikasının qeyri-xətti xüsusiyyətlərini süni intellektlə birləşdirərək, hesablama texnologiyalarında fundamental dönüş yaradır. "Bu iş qeyri-xətti lif optikasında fundamental tədqiqatların yeni hesablama yanaşmalarını irəli sürdüyünü göstərir" – alimlər belə vurğulayırlar.
Bu inqilabi yanaşma gələcəyin maşınlarının sürətini və effektivliyini artırmaqla yanaşı, gündəlik həyatımıza da təsir göstərəcək. İnsanların daha sürətli və dəqiq texnoloji həllərə ehtiyacı artdıqca, optik süni intellekt hesablama texnologiyaları ön plana çıxacaq.

Искусственный интеллект в оптоволокне ускорил вычисления в тысячи раз
Два ведущих европейских исследовательских коллектива летом 2025 года успешно продемонстрировали систему искусственного интеллекта (ИИ) на базе лазерных импульсов в оптических волокнах. Совместная работа Университета Тампере и Университета Марии и Луи Пастера показала вычислительную скорость, превосходящую традиционные электронные технологии в тысячи раз.
Нелинейное взаимодействие лазерных импульсов
Учёные использовали интенсивные фемтосекундные лазерные импульсы в оптических волокнах, тоньше человеческого волоса, чтобы изучить нелинейные эффекты. Благодаря этому процессу система выдаёт результаты за время, измеряемое пикосекундами. Ведущие исследователи Гёри Дженти из Университета Тампере и Джон Дадли с Даниэлем Бруннером из Университета Пастера отмечают: «Вычисления основаны на интенсивных световых импульсах и нелинейном взаимодействии в стекле».
Распознавание рукописных цифр с точностью 91%
Оптическая система Extreme Learning Machine (ELM) классифицирует рукописные цифры с точностью более 91%. Это открывает новые возможности для применения ИИ в оптических вычислениях. Учёные подчёркивают, что «эффективность зависит не только от мощности, но и от баланса длины волокна, дисперсии и уровня мощности».
Перспективы оптических чипов и энергоэффективности
Проект финансировался Финским исследовательским советом, Национальным агентством исследований Франции и Европейским исследовательским советом. В будущем планируется создание систем на основе оптических чипов, работающих в реальном времени. Это позволит создавать более быстрые, энергоэффективные и инновационные вычислительные машины.
Новые горизонты на стыке науки и технологий
Исследование объединяет нелинейные свойства оптических волокон с искусственным интеллектом, меняя фундаментальные подходы в вычислительной технике. По словам учёных, «работа демонстрирует, что фундаментальные исследования в нелинейной оптике волокон открывают новые методы вычислений».
Этот прорыв не только повысит скорость и эффективность будущих машин, но и повлияет на повседневную жизнь. С ростом потребности в быстрых и точных технологических решениях оптические ИИ-вычисления выйдут на передний план.