İlk dəfə: Outer Biosciences insan dərisini bədən xaricində aylarla yaşadır
Outer Biosciences şirkəti insan dərisini əsasən plastik cərrahiyyə əməliyyatlarından əldə edir və onu bədən xaricində aylarla canlı saxlayır. Bu, kosmetik maddələrin sınaq və inkişaf prosesində inqilabi addımdır. Şirkətin həmtəsisçisi və CEO-su Maykl Polanski bu texnologiyanın kosmetika sənayesini tamamilə dəyişdirəcəyinə inanır.
Maykl Polanski və şirkətin yaranması
Maykl Polanski Harvard Universitetində tətbiqi riyaziyyat və kompüter elmləri üzrə təhsil alıb. O, əvvəlcə Bridgewater Associates-də üç il çalışıb, sonra Founders Fund-da principal kimi fəaliyyət göstərib. Sean Parker onu öz ailə ofisinə dəvət edib və Polanski Parker Institute for Cancer Immunotherapy-nin icraçı direktoru vəzifəsini icra edir. 2019-cu ildə Polanski Stefani Germanotta ilə tanış olub; Germanotta, daha çox Lady Gaga kimi tanınır və Outer Biosciences-in idarə heyətində yer alır.
Toxumanın toplanması və saxlanması
Outer Biosciences insan dərisini plastik cərrahiyyə əməliyyatlarından anonimləşdirilmiş şəkildə, yəni donorların şəxsiyyəti gizlədilmiş formada əldə edir. Əməliyyatdan sonra toxuma saatlarla canlı saxlanılır və şirkətin inkişaf etdirdiyi sistem sayəsində toxuma bədən xaricində bir aya qədər yaşaya bilir. Bu texnologiya əsasən dərman yox, kosmetik maddələrin kəşfi və sınağı üçün istifadə olunur.
Süni intellekt və layihələr
Şirkət süni intellekt modeli vasitəsilə kosmetik maddələrin dəri funksiyalarına təsirini proqnozlaşdırır və test edir. Hazırda Outer Biosciences-in 6 aktiv layihəsi var və onlar kosmetik və ya farmasevtik şirkətlərə lisenziyalaşdırma yolu ilə məhsullarını təqdim etməyi planlaşdırırlar.
İnvestisiyalar və işçi heyəti
Outer Biosciences indiyədək təxminən 23 milyon dollar investisiya toplayıb. Şirkətin əsas ofisi Massaçusets yaxınlığında yerləşir və orada 19 nəfər çalışır.
İnsanlara təsiri və perspektivlər
Bu texnologiya plastik cərrahiyyə və kosmetik məhsulların inkişafında insanlara daha təhlükəsiz və effektiv həllər təqdim edə bilər. İnsan dərisinin bədən xaricində uzun müddət yaşadılması sınaq proseslərini daha real və etibarlı edir. Outer Biosciences-in fəaliyyəti kosmetik sənayenin gələcəyini yenidən formalaşdırır və insan sağlamlığına müsbət təsir göstərir.

Outer Biosciences впервые сохраняет живую кожу человека вне тела на месяцы
Компания Outer Biosciences научилась сохранять живую человеческую кожу, полученную преимущественно при пластических операциях, вне тела на протяжении нескольких месяцев. Это прорыв в тестировании и разработке косметических средств. Генеральный директор Майкл Полански уверен, что технология кардинально изменит индустрию красоты.
Майкл Полански и история компании
Майкл Полански окончил Гарвард по прикладной математике и компьютерным наукам. Он работал в Bridgewater Associates и Founders Fund, а затем стал исполнительным директором Parker Institute for Cancer Immunotherapy. В 2019 году Полански познакомился со Стефани Джерманоттой, более известной как Леди Гага, которая вошла в совет директоров Outer Biosciences.
Как собирают и сохраняют кожу
Outer Biosciences получает кожу анонимно от доноров после пластических операций. Ткани сохраняются живыми в течение нескольких часов, а благодаря собственной системе компания продлевает их жизнеспособность вне тела до одного месяца. Эта технология применяется преимущественно для тестирования косметических, а не лекарственных средств.
Искусственный интеллект в разработках
Компания использует модели искусственного интеллекта для прогнозирования влияния косметических ингредиентов на функции кожи. В настоящее время у Outer Biosciences шесть активных проектов, и компания планирует лицензировать свои разработки косметическим и фармацевтическим фирмам.
Инвестиции и команда
На сегодняшний день компания привлекла около 23 миллионов долларов инвестиций. Штаб-квартира расположена недалеко от Массачусетса, где работает 19 сотрудников.
Технология позволяет создавать более безопасные и эффективные косметические продукты, а также улучшает качество исследований, делая их более реалистичными и надежными. Outer Biosciences меняет будущее косметической индустрии и способствует улучшению здоровья кожи.