Palladyne AI və NORDA Dynamics: Avtonom Pilotsuz Sistemlərdə Yeni Əməkdaşlıq
ABŞ-da yerləşən Palladyne AI və 2024-cü ildə Ukraynanın Lviv şəhərində təsis edilmiş NORDA Dynamics avtonom pilotsuz sistemlərin inteqrasiyası üçün əməkdaşlıq elan ediblər. Bu tərəfdaşlıq hava platformalarının torpaq və dəniz hədəflərini aşkar etməsi, izləməsi və onlara qarşı effektiv əməliyyatlar aparması üçün yeni imkanlar yaradır.
SwarmOS və Underdog modulu inteqrasiyası
Palladyne AI özünün SwarmOS™ proqram təminatını təqdim edir. Bu platforma-agnostik, paylanmış və kənar əsaslı əməkdaşlıq arxitekturasına malikdir və çoxsaylı hədəflərin aşkarlanması, təsnifatı, təyinatı və davamlı izlənməsini təmin edir. NORDA Dynamics isə Underdog Autonomy Module adlı məhsulu inkişaf etdirir. Bu modul qısa məsafədə dəqiq təqib və terminal rəhbərliyi funksiyalarını yerinə yetirir, hətta rabitə pozuntuları zamanı belə.
İnteqrasiya sayəsində SwarmOS və Underdog modulu birgə işləyərək hava platformalarına çoxsaylı hədəfləri aşkar etməyə, izləməyə və onlara qarşı effektiv əməliyyatlar aparmağa imkan verir. Sistem insan nəzarəti ilə fəaliyyət göstərir və operatorun iş yükünü azaldır.
Müharibə şəraitində təsdiqlənmiş texnologiya
NORDA məhsulları GPS və rabitə olmadan işləyə bilir və Ukrayna münaqişəsində 200-dən çox hərbi birliyin istifadəsindədir. Underdog 0.8 versiyası 93% missiya effektivliyinə malikdir və 1000-dən çox real döyüş missiyasının təhlili əsasında təsdiqlənib.
Ekspert rəyləri və gələcək planlar
Palladyne AI-nın prezidenti və baş icraçı direktoru Ben Wolff bildirir ki, “NORDA döyüş şəraitində sübut edib ki, terminal rəhbərlik jamming və GPS-in olmaması şəraitində belə işləyə bilir. SwarmOS isə bu rəhbərliyi əməkdaşlıq edən sürü qüvvəsinə çevirir – çoxsaylı hədəfləri tapıb, izləyir və hər birini terminal zərbəsi üçün təyin edir, operatorun davamlı müdaxiləsi olmadan.”
NORDA Dynamics-in həmtəsisçisi və baş icraçı direktoru Nazar Bigun əlavə edir: “Biz NORDA ekosistemini missiyanın bütün mərhələlərində avtonomiyanı həll etmək üçün yaratmışıq – GPS olmadıqda naviqasiya, rabitə pozulduqda tanıma və terminal rəhbərliyi. Underdog bu ekosistemin ən kəskin ucu olub, minlərlə real döyüşdə sınanıb. Palladyne AI-nın SwarmOS platforması isə mərkəzləşdirilməmiş idarəetmə olmadan əməkdaşlıq edən sürü əməliyyatlarını göstərib. Bu inteqrasiya sayəsində sürüdəki hər bir vasitə öz hədəfinə çatır, sürü isə birlikdə uyğunlaşır.”
Hər iki şirkət yaxın gələcəkdə texnologiyalarını bir və ya bir neçə pilotsuz platformada inteqrasiya edib nümayiş etdirməyi planlaşdırır, bunun üçün müvafiq dövlət təsdiqləri gözlənilir.
İnsan və təhlükəsizlik baxımından əhəmiyyəti
Bu texnologiyalar münaqişə zonalarında insan itkilərini azaltmaq və əməliyyatların dəqiqliyini artırmaq potensialına malikdir. Hərbi birləşmələr üçün təhlükəsiz və effektiv avtonom platformaların yaradılması gələcəkdə müharibə taktikalarını dəyişə bilər. Bu isə həm hərbçilər, həm də mülki əhali üçün həyati əhəmiyyət kəsb edir.

Palladyne AI и NORDA Dynamics объединились для новых дронов
Американская компания Palladyne AI и украинский стартап NORDA Dynamics, основанный в 2024 году во Львове, объявили о сотрудничестве. Их цель — интеграция автономных систем для обнаружения, отслеживания и эффективного воздействия на наземные и морские цели.
Интеграция SwarmOS и Underdog
Palladyne AI разработала программную платформу SwarmOS™, которая работает на разных аппаратных средствах и обеспечивает распределённое взаимодействие дронов. Платформа способна обнаруживать, классифицировать и непрерывно отслеживать множество целей.
NORDA Dynamics создала модуль автономии Underdog, который обеспечивает точное сопровождение и управление прицеливанием на коротких дистанциях, даже при перебоях связи.
Объединённая система позволяет воздушным платформам эффективно работать с множеством целей одновременно, снижая нагрузку на оператора благодаря автоматизации и сохранению контроля человека.
Проверенные технологии в условиях войны
Продукты NORDA работают без GPS и связи, что подтверждено опытом более 200 воинских подразделений в конфликте на Украине. Версия Underdog 0.8 показала 93% эффективности в более чем 1000 реальных боевых миссиях.
Мнения экспертов и планы на будущее
Бен Вольф, президент и CEO Palladyne AI, отмечает: «NORDA доказала, что управление прицеливанием эффективно даже при глушении и отсутствии GPS. SwarmOS превращает это управление в слаженную работу дронов — они обнаруживают, отслеживают и назначают цели для ударов без постоянного вмешательства оператора».
Назар Бигун, сооснователь и CEO NORDA Dynamics, добавляет: «Мы создали экосистему, которая обеспечивает автономность на всех этапах миссии — навигация без GPS, распознавание и управление прицеливанием при потере связи. Underdog — это острие этой системы, проверенное в тысячах боёв. SwarmOS демонстрирует, как дроны могут работать вместе без централизованного управления. Благодаря интеграции каждый дрон достигает своей цели, а весь рой адаптируется к ситуации».
Компании планируют в ближайшее время интегрировать свои технологии в одну или несколько беспилотных платформ и провести демонстрации, ожидая необходимых государственных разрешений.
Значение для людей и безопасности
Эти технологии способны снизить потери среди военных и повысить точность операций в зонах конфликта. Создание безопасных и эффективных автономных систем может изменить тактику ведения боевых действий, что важно как для солдат, так и для гражданского населения.