Pearler 16 Milyonluq İnvestisiya ilə Azərbaycan Texnologiya Sektorunda Böyük Partlayışa Hazırlanır
7 il əvvəl yaradılan Pearler investisiya platforması son investisiya turunda 16 milyon dollar (təxminən 27.2 milyon AZN) cəlb edərək milli səviyyədə genişlənməyə hazırlaşır. Bu, Portage tərəfindən idarə olunan Series A turudur və şirkətin 4 il əvvəl aldığı 7.8 milyon dollarlıq (təxminən 13.3 milyon AZN) Seed investisiyasını da Portage təşkil etmişdi.
İnvestorlar və dəstək
TEN13 və Altered Capital Pearler-ə əlavə kapital yatırıb. Bundan başqa, No Brand, Partners Horizon Fund və Eucalyptus-un həmtəsisçisi Charlie Gearside kimi investorlar da şirkətin inkişafına qoşulub. Charlie Gearside son iki ildir şirkətə məsləhət verir.
İstifadəçi və sərmayə göstəriciləri
Pearler-in 110,000-dən çox aktiv müştərisi var və platformada idarə olunan sərmayənin həcmi 3.5 milyard dolları (təxminən 59.5 milyard AZN) ötür. Sərmayənin 86%-i ETF-lərdə yerləşdirilib, bu da istifadəçilərin riskləri diversifikasiya etməsinə imkan yaradır.
Yeni məhsullar və milli miqyasda inkişaf planları
Pearler-in həmtəsisçisi və CEO-su Nick Nicolaides texnologiya və büdcə baxımından qənaətcil yanaşmanın şirkətin uğurunda əsas rol oynadığını vurğulayır. O bildirir: “Bir neçə il ərzində məhsulumuzu və icmamızı qurduqdan sonra, nağd pul axını tam nəzarətimizdədir və bu kapitalı yeni məhsullara və milli səviyyədə “yavaş-yavaş zənginləşmək” mesajımızı yaymağa yönəldə bilərik.”
Şirkət yeni indeks investisiya variantları, superannuation yeniləmələri və ev sahibləri üçün investisiya xidmətləri təqdim etməyə hazırlaşır. Bundan əlavə, Pearler uşaqlar üçün Headstart investisiya hesabı da təklif edir, bu da gələcək nəsillərin erkən investisiya vərdişləri qazanmasına kömək edir.
Yaradıcılıq və komanda genişlənməsi
Yaradıcı direktor kimi Jackson Nunn Pearler-ə qoşulub. Bu, şirkətin məhsul və marketinq strategiyalarını daha da gücləndirəcək.
Pearler-in gələcək perspektivləri
2021-ci ilin martında ictimaiyyətə təqdim olunan Pearler indi milli səviyyədə tanınan və etibarlı investisiya platformasına çevrilmək yolundadır. 16 milyon dollarlıq investisiya ilə şirkət həm məhsullarını zənginləşdirəcək, həm də daha çox insana investisiya imkanları yaradacaq.
Pearler-in uğuru texnologiya və maliyyə bazarlarında innovativ yanaşmanın, həmçinin istifadəçilərin ehtiyaclarına diqqətin nəticəsidir. Platforma investisiya dünyasına yeni başlayanlar və təcrübəli sərmayəçilər üçün əlçatan və şəffaf xidmətlər təqdim edir.

Pearler привлекает $16 млн для масштабного прорыва в азербайджанском IT-секторе
Инвестиционная платформа Pearler, основанная семь лет назад, привлекла 16 миллионов долларов (около 27,2 миллиона манатов) в раунде Series A, управляемом Portage. Это позволит компании расширить присутствие на национальном рынке. Ранее, четыре года назад, Pearler уже получила 7,8 миллиона долларов в рамках Seed-инвестиций от того же инвестора.
Поддержка со стороны ведущих инвесторов
В новый раунд вложились TEN13 и Altered Capital. К развитию Pearler также присоединились инвесторы No Brand, Partners Horizon Fund и сооснователь Eucalyptus Чарли Гирсайд, который консультирует компанию последние два года.
Масштабы и показатели платформы
Сегодня у Pearler более 110 тысяч активных пользователей, а объем управляемых средств превышает 3,5 миллиарда долларов (около 59,5 миллиарда манатов). 86% инвестиций приходится на ETF, что обеспечивает диверсификацию рисков для клиентов.
Новые продукты и планы национального развития
Сооснователь и генеральный директор Pearler Ник Николайдес отмечает, что экономный подход к технологиям и бюджету стал ключом к успеху компании: «За несколько лет мы создали продукт и сообщество, теперь полностью контролируем денежные потоки и можем инвестировать в новые продукты и продвигать идею постепенного накопления богатства по всей стране».
Компания готовит запуск новых индексных инвестиционных продуктов, обновления для пенсионных накоплений и сервисов для домовладельцев. Кроме того, Pearler предлагает инвестиционные счета Headstart для детей, помогая формировать у будущих поколений привычку к ранним инвестициям.
Усиление команды и креативный подход
Креативный директор Джексон Нанн присоединился к Pearler, чтобы усилить продуктовую и маркетинговую стратегии компании.
Перспективы Pearler на рынке
С момента публичного запуска в марте 2021 года Pearler стремится стать узнаваемой и надежной платформой для инвестиций на национальном уровне. Привлеченные 16 миллионов долларов помогут расширить линейку продуктов и сделать инвестиции доступнее для широкой аудитории.
Успех Pearler — результат инновационного подхода в технологиях и финансах, а также внимания к потребностям пользователей. Платформа предлагает прозрачные и удобные сервисы как для новичков, так и для опытных инвесторов.