Tarixdə ilk dəfə: Ariane 6 raketi MTG-I2 peykini orbitə daşıyacaq
Avropanın Kosmik Limanından 27 avqust 2026-cı il tarixində Ariane 6 raketinin startı planlaşdırılır. Bu uçuşda 3,800 kiloqram ağırlığında MTG-I2 hava peyki orbitə göndəriləcək. Peyk geostasionar orbitdə, yəni Yer səthindən 35,786 kilometr yüksəklikdə yerləşəcək.
MTG peyk sistemi və onun əhəmiyyəti
MTG-I2 Meteosat Üçüncü Nəsil peyk şəbəkəsinin ikinci görüntüləmə peykidir. Bu sistem Almaniyada yerləşən EUMETSAT tərəfindən idarə olunur və şiddətli hava hadisələrinin erkən aşkarlanması üçün istifadə edilir. MTG-I1 peyki 2022-ci ilin dekabrında, MTS-S1 isə 2025-ci ilin iyulunda orbitə buraxılıb. MTG-I1 görüntüləmə funksiyasını yerinə yetirir, MTS-S1 isə infraqırmızı alətlə atmosferin müxtəlif qatlarını araşdırır.
Ariane 6 raketinin gücü və uğurları
Ariane 6 raketi geostasionar transfer orbitinə (GTO) 12.7 tonadək yük daşıya bilir. Onun debütü 2024-cü ilin iyulunda baş tutub və indiyədək 8 uğurlu uçuş həyata keçirilib. Sonuncu uçuş 2026-cı ilin iyununda olub, həmin vaxt Ariane 6 36 Amazon genişzolaqlı peykini aşağı Yer orbitinə göndərib. MTG-I2 peyki buraxıldıqdan 36 dəqiqə sonra geostasionar transfer orbitinə çatdırılacaq.
Ekspertlər bildirirlər ki, "MTG sistemi ən mürəkkəb və innovativ meteoroloji geostasionar sistemdir." Toplanan məlumatlar təyyarələrin fırtınalardan yayınmasına kömək edəcək, həmçinin hava şəraitinin daha dəqiq proqnozlaşdırılmasını təmin edəcək. Bu isə insanların həyatını qorumaq və təbii fəlakətlərin təsirini azaltmaq baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır.
Yeni dövr üçün addım
Ariane 6 və MTG peykləri Avropanın kosmik texnologiyalar sahəsində irəliləyişini nümayiş etdirir. Bu layihə meteoroloji müşahidələrin keyfiyyətini artırmaqla yanaşı, təhlükəsizlik və iqtisadiyyat sahəsində də mühüm rol oynayacaq. İnsanlar artıq daha dəqiq hava məlumatları ilə həyatlarını planlaya biləcək, fırtına və digər təbii hadisələrə qarşı daha hazırlıqlı olacaqlar.

Ariane 6 впервые выведет на орбиту метеоспутник MTG-I2
27 августа 2026 года с Европейского космодрома планируется запуск ракеты Ariane 6. Она выведет на орбиту метеорологический спутник MTG-I2 массой 3800 кг. Спутник разместится на геостационарной орбите на высоте 35 786 километров над Землей.
Система MTG и её значение
MTG-I2 — второй спутник в составе третьего поколения системы Meteosat, управляемой европейской организацией EUMETSAT, базирующейся в Германии. Эта система предназначена для раннего обнаружения экстремальных погодных явлений. Первый спутник MTG-I1 был запущен в декабре 2022 года, а спутник MTS-S1 — в июле 2025 года. MTG-I1 отвечает за визуальное наблюдение, а MTS-S1 оснащён инфракрасными приборами для изучения различных слоёв атмосферы.
Мощность и достижения Ariane 6
Ракета Ariane 6 способна доставлять до 12,7 тонны грузов на геостационарную переходную орбиту (GTO). Её дебют состоялся в июле 2024 года, и с тех пор выполнено восемь успешных запусков. Последний состоялся в июне 2026-го — тогда Ariane 6 вывела на низкую околоземную орбиту 36 спутников Amazon для широкополосной связи. После запуска MTG-I2 ракета доставит спутник на геостационарную переходную орбиту всего за 36 минут.
Специалисты отмечают, что «система MTG — одна из самых сложных и инновационных метеорологических геостационарных платформ». Собранные данные помогут авиаперевозчикам избегать штормов и улучшат точность прогнозов погоды. Это имеет важное значение для сохранения жизни людей и снижения ущерба от природных катастроф.
Шаг в новую эру
Проект Ariane 6 и спутников MTG демонстрирует прогресс Европы в космических технологиях. Он не только повысит качество метеонаблюдений, но и окажет значительное влияние на безопасность и экономику. Благодаря более точным данным люди смогут лучше планировать свою жизнь и быть готовыми к экстремальным погодным условиям.