Məqalələri dinləyə bilərsizAvropada robotika sahəsində yeni rəhbərlik
Avropanın aparıcı robotika təşkilatı euRobotics Brüsseldə yeni Baş Katib təyin edib. Reinhard Lafrenz yanvar 2016-cı ildə Twente şəhərində keçirilən euRobotics idarə heyətinin iclasında müqaviləsini imzalayaraq, 1 fevral 2016-cı ildən vəzifəsinə başlayacaq.
Reinhard Lafrenzin təcrübəsi və elmi fəaliyyəti
Reinhard Lafrenz Münhen Texniki Universitetində ECHORD++ elmi layihəsinin meneceri kimi tanınır. O, 2009-cu ildən Münhen Texniki Universitetində çalışır. Lafrenz kompüter elmləri üzrə Kaiserslautern Universitetində təhsil alıb, elektrik mühəndisliyi üzrə yan ixtisası var və Stuttgart Universitetindən kooperativ robotika mövzusunda doktorluq dərəcəsi əldə edib. 2013-2018-ci illər arasında fəaliyyət göstərən ECHORD++ layihəsi elmi tədqiqat, sənaye və istifadəçilər arasında bilik mübadiləsini gücləndirməyi və əməkdaşlığı stimullaşdırmağı hədəfləyir.
Rəhbərlikdə dəyişikliklər və gələcək perspektivlər
Reinhard Lafrenz Uwe Haass-ın yerinə euRobotics-un Baş Katibi təyin olunub. Uwe Haass-dan sonra bu vəzifəyə gələn Lafrenz Münhen Texniki Universitetində ECHORD++ layihəsinin elmi meneceri kimi fəaliyyətini dayandırır. Onun yerinə isə Francesco Maurelli keçib. Maurelli, PhD, avtonom sistemlər, naviqasiya, ağıllı qərar qəbuletmə və bilik təmsilatı sahələrində tədqiqat aparır. O, ondan çox milli və Avropa layihələrində, o cümlədən elmi koordinasiya rolunda iştirak edib.
Ekspertlərin fikirləri və layihənin əhəmiyyəti
ECHORD++-un koordinatoru, Münhen Texniki Universitetinin Robotika və Daxili Sistemlər professoru Alois Knoll bildirib: “Dr. Reinhard Lafrenzi itirmək təkcə hörmətli alim və layihə menecerini deyil, həm də böyük bir həmkarı itirməkdir. Ona yeni vəzifəsində uğurlar arzulayıram və gələcəkdə onunla və Avropa Komissiyası ilə güclü əlaqələrimizi davam etdirməyi gözləyirik.” Alois Knoll əlavə edib ki, Francesco Maurelli layihəyə artıq daxil olub və onun varisi kimi mükəmməl seçimdir.
Robotika sahəsində Avropanın gələcəyi
Bu dəyişikliklər Avropada robotika sahəsində əməkdaşlığın və innovasiyaların inkişafı üçün yeni imkanlar açır. Sənaye və elmi tədqiqat arasında əlaqələr gücləndirilərək, texnologiyanın gündəlik həyata təsiri artırılacaq. Reinhard Lafrenzin rəhbərliyi altında euRobotics-un fəaliyyəti genişlənəcək və Avropa robotika sahəsində öncül mövqeyini möhkəmləndirəcək.

Reinhard Lafrenz назначен новым генеральным секретарём euRobotics
Европейская организация euRobotics объявила о назначении нового генерального секретаря. Им стал Рейнхард Лафренц, который приступит к обязанностям с 1 февраля 2016 года после подписания контракта на заседании правления в Твенте в январе.
Профессиональный путь и научные достижения Рейнхарда Лафренца
Рейнхард Лафренц известен как менеджер научного проекта ECHORD++ в Техническом университете Мюнхена, где он работает с 2009 года. Он получил образование в области компьютерных наук в Университете Кайзерслаутерна, имеет дополнительную специализацию в электротехнике и защитил докторскую диссертацию по кооперативной робототехнике в Университете Штутгарта. Проект ECHORD++ (2013–2018) направлен на укрепление обмена знаниями и стимулирование сотрудничества между наукой, промышленностью и пользователями.
Смена руководства и перспективы развития
Лафренц сменит на посту генерального секретаря euRobotics Уве Хаасса. При этом он прекратит свою деятельность в качестве научного менеджера проекта ECHORD++, уступив место Франческо Маурелли. Маурелли, доктор философии, занимается исследованиями в области автономных систем, навигации, интеллектуального принятия решений и представления знаний. Он участвовал в более чем десяти национальных и европейских проектах, включая роль научного координатора.
Мнение экспертов о значимости изменений
Алоис Кнолль, профессор робототехники и встроенных систем Технического университета Мюнхена и координатор проекта ECHORD++, отметил: «Потерять доктора Лафренца — это не только утрата уважаемого учёного и менеджера, но и ценного коллеги. Желаю ему успехов на новой должности и надеюсь на продолжение тесного сотрудничества с ним и Европейской комиссией». Кнолль также подчеркнул, что Маурелли уже включился в работу и является отличным преемником.
Влияние на будущее робототехники в Европе
Эти кадровые изменения открывают новые возможности для развития сотрудничества и инноваций в области робототехники в Европе. Усиление связей между промышленностью и научными исследованиями позволит расширить влияние технологий на повседневную жизнь. Под руководством Лафренца euRobotics планирует укрепить свои позиции лидера в европейской робототехнике.