Rumıniyada RO AI Factory: Süni İntellektin İnnovasiya Mərkəzi Açıldı
Rumıniyanın paytaxtı Bukarestdə 1 sentyabr 2026-cı ildə fəaliyyətə başlayan RO AI Factory layihəsi süni intellekt modellərinin inkişafı və test edilməsi üçün yüksək performanslı hesablama infrastrukturu təqdim edir. Layihənin 2027-ci ilin sonuna qədər tam fəaliyyətə keçməsi planlaşdırılır.
Layihənin Məqsədi və Koordinasiyası
Milli İnformasiya və İnkişaf İnstitutu (ICI Bucharest) tərəfindən ev sahibliyi edilən bu təşəbbüs Avropa Yüksək Performanslı Hesablama Birgə Təşəbbüsü (EuroHPC JU) tərəfindən maliyyələşdirilir. ICI Bucharest-in baş direktoru Adrian-Victor Vevera layihənin əsas məqsədini belə ifadə edir: “İnfrastruktur, ekspertiza və əməkdaşlıq konkret layihələrə və həllərə gətirib çıxarsın.”
Layihə Rumıniyanın Milli Elm və Texnologiya Universiteti Politehnica Bukarest tərəfindən birgə koordinasiya olunur. Konsorsiuma həmçinin Texniki Universiteti Kluj-Napoka, Milli Bioloji Elmlər üzrə Tədqiqat və İnkişaf İnstitutu, Transilvaniya IT Assosiasiyası, Mihai Drăgănescu Süni İntellekt üzrə Tədqiqat İnstitutu, Rumıniya KOBİ Şurası və Rumıniya Rəqəmsal İnnovasiya Mərkəzləri Assosiasiyası daxildir.
Startaplar və KOBİ-lər üçün Xüsusi Dəstək
RO AI Factory yalnız böyük tədqiqat mərkəzləri üçün deyil, həm də kiçik və orta sahibkarlıq subyektləri və startaplar üçün əlçatan olacaq. Layihə çərçivəsində onlara texniki ekspertiza, təlim, mentorluq və test dəstəyi təqdim ediləcək. Bu, innovativ ideyaların reallaşmasına və süni intellekt sahəsində yeni məhsulların yaranmasına şərait yaradacaq.
Avropa Şəbəkəsinə Qoşulma və Gələcək Perspektivlər
Layihə EuroHPC şəbəkəsinə qoşularaq Rumıniyaya resurslar, məlumat, ekspertiza və yaxşı təcrübə mübadiləsi imkanları verəcək, həmçinin sərhədlərarası əməkdaşlıq üçün yeni fürsətlər yaradacaq. İlk mərhələdə yüksək performanslı hesablama avadanlığı quraşdırılacaq, xidmətlər inteqrasiya ediləcək və milli, eləcə də Avropa infrastrukturuna qoşulacaq. Sonrakı mərhələlərdə xidmət portfeli və ekosistem tədricən genişləndiriləcək.
RO AI Factory Rumıniyanın texnoloji inkişafında mühüm addım olaraq, həm elmi ictimaiyyət, həm də biznes sektorunda yeni imkanlar açır. Süni intellekt texnologiyalarının inkişafı üçün bu layihə böyük ümidlər vəd edir.

В Бухаресте открылся центр искусственного интеллекта RO AI Factory
1 сентября 2026 года в столице Румынии, Бухаресте, начал работу проект RO AI Factory — современный центр для разработки и тестирования моделей искусственного интеллекта с использованием высокопроизводительной вычислительной инфраструктуры. Полное развертывание центра планируется к концу 2027 года.
Цели проекта и руководство
Инициатива реализуется под эгидой Национального института информации и развития (ICI Bucharest) при финансовой поддержке Европейского совместного предприятия по высокопроизводительным вычислениям (EuroHPC JU). Генеральный директор ICI Bucharest Адриан-Виктор Вевера отметил: «Наша задача — создать инфраструктуру, экспертизу и сотрудничество, которые приведут к конкретным проектам и решениям».
Координацию проекта осуществляет Национальный технический университет Политехника Бухарест. В консорциум также входят Технический университет Клуж-Напока, Национальный институт исследований и разработок в области биологических наук, Ассоциация IT Трансильвании, Институт исследований искусственного интеллекта имени Михая Дрэгэнеску, Совет МСП Румынии и Ассоциация центров цифровых инноваций.
Поддержка стартапов и малого бизнеса
RO AI Factory будет доступен не только крупным научным центрам, но и малым и средним предприятиям, а также стартапам. Проект предусматривает предоставление технической экспертизы, обучения, менторства и поддержки в тестировании. Это создаст условия для воплощения инновационных идей и появления новых продуктов в сфере искусственного интеллекта.
Интеграция в европейскую сеть и перспективы развития
Вступление в сеть EuroHPC обеспечит Румынии доступ к ресурсам, данным, экспертным знаниям и обмену лучшими практиками, а также откроет новые возможности для трансграничного сотрудничества. На первом этапе будет установлено высокопроизводительное вычислительное оборудование, интегрированы сервисы и подключены национальные и европейские инфраструктуры. В дальнейшем планируется расширение портфеля услуг и развитие экосистемы.
RO AI Factory стал важным шагом в технологическом развитии Румынии, открывая новые возможности как для научного сообщества, так и для бизнеса. Этот проект вселяет большие надежды на прогресс в области искусственного интеллекта.