İlk dəfə: Robotlarla boru diaqnostikası rəsmi sənədlərdə təsdiqləndi
Rusiyanın Energetika Nazirliyi və Rostexnadzor boru diaqnostikasında robot texnologiyalarının nəticələrinin hüquqi baxımdan tanınması üçün birgə çalışır. Hazırda qanunvericiliyə əsasən, boruların diaqnostikası üçün torpaq açılmalı və bərpa işləri öz vəsaitilə həyata keçirilməlidir ki, bu da əlavə vaxt və xərclərə səbəb olur.
Robot texnologiyalarının üstünlükləri
Feliks Mitskeviç, Energetika Nazirliyinin rəqəmsal transformasiya departamentinin direktoru, bildirib ki, ölkədə robotlarla diaqnostika üçün yerli texnologiyalar mövcuddur. Bu robotlar ultrason və maqnit tədqiqatları apararaq boruların vəziyyətini dəqiqliklə yoxlayır. Robot diaqnostikası şəbəkələrin yoxlanma müddətini azaldır, istilik təchizatının dayandırılmasını tələb etmir və kommunikasiya zədələnmə riskini azaldır.
Hüquqi çərçivənin yaradılması
İki il əvvəl Energetika Nazirliyi yanında robotizasiya üzrə işçi qrupu yaradılıb. Vəqəmlər regional nümayəndələri dəvət edərək diaqnostika nəticələrinin hüquqi tanınması üçün qanunvericilik bazasının hazırlanması üzərində işləyirlər. Mitskeviç vurğulayıb: “Hazırda hər bir neçə kilometrdə torpaq açılmalıdır, bu isə vaxt və vəsait itkisinə gətirib çıxarır. Əsas məqsəd diaqnostika nəticələrinin hüquqi tanınmasını təmin etməkdir.”
Robotlarla diaqnostikanın hüquqi tanınması xərcləri azaldacaq, iş prosesini sürətləndirəcək və kommunikasiyaların zədələnmə riskini minimuma endirəcək. Bu, xüsusilə istilik təchizatı sistemlərinin fasiləsiz işləməsi üçün vacibdir. Ən əsası, bu texnologiya insanların gündəlik həyatına rahatlıq gətirəcək və sənayenin rəqəmsallaşmasına təkan verəcək.
Bu addımlar Rusiyada energetika sektorunda innovasiyaların tətbiqini sürətləndirir və gələcəkdə daha səmərəli, təhlükəsiz və iqtisadi cəhətdən sərfəli diaqnostika üsullarının geniş yayılmasına zəmin yaradır.

В России впервые официально признали диагностику труб с помощью роботов
Министерство энергетики России совместно с Ростехнадзором работает над официальным признанием результатов диагностики трубопроводов с использованием робототехники. Сейчас по закону для проверки труб необходимо вскрывать грунт и самостоятельно финансировать восстановительные работы, что увеличивает время и затраты.
Преимущества робототехники в диагностике
Феликс Мицкевич, директор департамента цифровой трансформации Минэнерго, отметил, что в стране уже есть отечественные технологии для роботизированной диагностики. Эти роботы проводят ультразвуковые и магнитные исследования, позволяя точно оценить состояние труб. Использование роботов сокращает время проверки сетей, исключает необходимость остановки теплоснабжения и снижает риск повреждения коммуникаций.
Создание правовой базы
Два года назад при Минэнерго был создан рабочий комитет по роботизации. В него входят представители регионов, которые совместно разрабатывают законодательство для признания результатов диагностики с помощью роботов. Мицкевич подчеркнул: «Сейчас каждые несколько километров приходится вскрывать грунт, что приводит к потерям времени и средств. Главная задача — обеспечить юридическое признание результатов диагностики.»
Официальное признание роботизированной диагностики позволит снизить расходы, ускорить рабочие процессы и минимизировать риски повреждения коммуникаций. Это особенно важно для бесперебойной работы систем теплоснабжения. В конечном итоге технология повысит комфорт повседневной жизни и станет драйвером цифровизации промышленности.
Эти шаги ускоряют внедрение инноваций в энергетическом секторе России и создают условия для широкого распространения более эффективных, безопасных и экономичных методов диагностики в будущем.