Runlayer və Rippling arasında MCP gateway mübahisəsi niyə böyüyür?
Runlayer şirkəti HR proqram təminatı startup-u Rippling-ə qarşı məhkəmə iddiası qaldırıb. İddia, Runlayer-in təhlükəsiz Model Context Protocol (MCP) gateway məhsulunun Rippling tərəfindən onun intellektual mülkiyyətinin pozulması ilə təqlid olunması ilə bağlıdır.
Məhsul sınağı və qarşıdurmanın başlanğıcı
İki şirkət arasında təxminən bir il davam edən intensiv mühəndislik əməkdaşlığı əsasında məhsul sınağı aparılıb. Runlayer, Rippling ilə qarşılıqlı gizlilik müqaviləsi və məhsul sınağı müqaviləsi imzalayıb. Lakin qiymət razılaşması əldə olunmadığı üçün Runlayer sınağı dayandırıb. Bundan sonra Runlayer iddia edir ki, Rippling-in məhsulu demək olar ki, Runlayer-in məhsulunun 1:1 surətidir və bu, ticarət sirrinin oğurlanması, ədalətsiz rəqabət və müqavilə pozuntusudur.
Rippling-in mövqeyi
Rippling isə TechCrunch-a bildirib ki, şirkət öz intellektual məlumatlarından istifadə edərək MCP gateway məhsulunu təqdim edir və Runlayer-in ittihamlarını rədd edir. Rippling nümayəndəsi deyib: “Runlayer-in rəqabətdən qaçmaq üçün uydurduğu iddialar iş uğursuzluqlarını ört-basdır etmək cəhdidir. Biz bazarda qalib gəlmək üçün bütün əsaslara sahibik.”
Hüquqi dəstək və bazar rəqabəti
Runlayer məhkəmə prosesində nüfuzlu hüquq firması Sullivan & Cromwell-in xidmətlərindən istifadə edir. Şirkət 2023-cü ilin ortalarında MCP gateway məhsulunu təqdim edib və Khosla Ventures və Felicis kimi investorların daxil olduğu 42 milyon dollar investisiya cəlb edib. MCP gateway bazarı sürətlə inkişaf edir, xüsusilə Anthropic şirkətinin 2024-cü ilin noyabrında MCP-ni açıq mənbə protokolu kimi təqdim etməsindən sonra bu sahədə rəqabət daha da artıb.
Bu məhkəmə iddiası süni intellekt infrastrukturu sahəsində şirkətlər arasında yaranan çətinlikləri və rəqabətin sərtliyini göstərir. Eyni zamanda, bu, müəssisələr üçün mürəkkəb texnologiyaların satışında dərin əməkdaşlığın və uzunmüddətli sınaqların vacibliyini vurğulayır. İstifadəçilər və bizneslər üçün isə bu, daha təhlükəsiz və keyfiyyətli AI məhsullarının inkişafına təkan verə bilər.

Суд между Runlayer и Rippling разгорается из-за MCP gateway
Компания Runlayer подала в суд на стартап Rippling, специализирующийся на HR-программном обеспечении. Иск связан с обвинениями в копировании интеллектуальной собственности — Rippling якобы воспроизвёл продукт Runlayer, защищённый протоколом Model Context Protocol (MCP) gateway.
Предыстория конфликта
Между компаниями длилась почти год интенсивная инженерная кооперация, в ходе которой проводились тесты продукта. Runlayer и Rippling подписали соглашения о конфиденциальности и тестировании. Однако после того, как не удалось договориться о цене, Runlayer прекратил испытания. Впоследствии Runlayer заявил, что продукт Rippling практически идентичен их разработке, что является нарушением торговой тайны, нечестной конкуренцией и нарушением договора.
Позиция Rippling
В ответ представители Rippling сообщили, что используют собственные интеллектуальные данные для создания MCP gateway и отвергают обвинения Runlayer. Представитель компании заявил: «Обвинения Runlayer — попытка скрыть собственные неудачи и избежать конкуренции. Мы уверены в своих силах и готовы побеждать на рынке честно».
Юридическая поддержка и рынок
Runlayer привлёк к делу известную юридическую фирму Sullivan & Cromwell. Компания представила MCP gateway в середине 2023 года и привлекла инвестиции на сумму 42 миллиона долларов от таких инвесторов, как Khosla Ventures и Felicis. Рынок MCP gateway стремительно развивается, особенно после того, как в ноябре 2024 года компания Anthropic выпустила MCP как открытый протокол, что усилило конкуренцию.
Этот судебный спор отражает сложность и жёсткость конкуренции в сфере инфраструктуры искусственного интеллекта. Он подчёркивает важность глубокого сотрудничества и длительных испытаний при продаже сложных технологий. Для пользователей и бизнеса это может стать стимулом к развитию более безопасных и качественных AI-продуктов.