Rusiyada süni intellektlə cinayətkar xatirələrinin ilk dəfə vizuallaşdırılması
Rusiyada ilk dəfə süni intellekt əsasında cinayətkarın xatirələrinə əsaslanan neyroaraşdırma layihəsi təqdim olunub. "Göy orkide" adlanan bu layihə 1990-cı illərin cinayətkar şəbəkəsinin tarixini bərpa etmək üçün hazırlanıb.
Layihənin əsasını cinayətkar Dmitri Kuznetsovun əl yazısı ilə qeyd etdiyi xatirələri təşkil edir. O, beynəlxalq uşaq pornografiyası istehsalı şəbəkəsinin yaradılması, qurbanların axtarışı və cinayətkar biznesin inkişafı barədə məlumat verib. Süni intellekt texnologiyaları sayəsində layihə iştirakçıları bu xatirələri vizuallaşdıraraq, əvvəllər mümkün olmayan detalları təqdim edə biliblər.
Baza redaksiyasının baş redaktoru Ruslan Umyarov bildirib ki, film əsasən sənədlər və öz araşdırma materiallarına əsaslanır, süni intellekt yalnız vizuallaşdırma aləti kimi istifadə olunub. Layihə üzərində iş 100 saatdan çox davam edib, bu müddətdə 4000-dən çox şəkil və 1000 video generasiya olunub. Mütəxəssislər vizual üslubu tənzimləyib və əldə olunan məzmunu dəqiqliklə işləyiblər.
Bu unikal yanaşma cinayətkar şəbəkələrin fəaliyyətini daha yaxşı anlamağa və hüquq-mühafizə orqanlarına kömək etməyə imkan verir. Eyni zamanda, süni intellektin hüquq sahəsində tətbiqi üçün yeni perspektivlər açır və insan hüquqlarının qorunması ilə cinayətkarlığa qarşı mübarizədə mühüm addım hesab olunur.

В России впервые визуализировали воспоминания преступника с помощью ИИ
В России представили уникальный нейроисследовательский проект, который впервые визуализирует воспоминания преступника с помощью искусственного интеллекта. Проект под названием «Голубая орхидея» восстанавливает историю криминальной сети 1990-х годов.
Основой проекта стали записи Дмитрия Кузнецова — преступника, который подробно описал создание международной сети детской порнографии, поиск жертв и развитие криминального бизнеса. Используя технологии ИИ, команда смогла визуализировать эти воспоминания, раскрывая ранее недоступные детали.
Главный редактор База Редакции Руслан Умяров отметил, что фильм опирается на документы и собственные материалы расследования, а искусственный интеллект служит лишь инструментом визуализации. Работа над проектом заняла более 100 часов, за это время было сгенерировано свыше 4000 изображений и 1000 видео. Эксперты тщательно настраивали визуальный стиль и проверяли точность полученного контента.
Такой подход помогает глубже понять механизмы работы преступных сетей и поддерживает правоохранительные органы в расследованиях. Кроме того, проект открывает новые возможности применения ИИ в правовой сфере и становится важным шагом в борьбе с преступностью при одновременной защите прав человека.