Rusiya rəqəmsal maliyyə bazarında sürətli inkişaf və yeni qaydaların təsiri nə olacaq?
Rusiya rəqəmsal maliyyə aktivlərinin (RMA) həcmi hazırda təxminən 1,3 trilyon rubldur. Bu rəqəm bazarın gənc olmasına baxmayaraq, onun sürətlə böyüdüyünü göstərir. Mərkəzi Bankın reyestrində 25 informasiya sistemi operatoru fəaliyyət göstərir. Onlar arasında "Атомайз", "Альфа-банк", "Сбербанк", "Т-банк", "ВТБ", "ПСБ", "Газпромбанк", "НРД" və "СПБ биржи" kimi böyük şirkətlər var.
Gələcəyə dair proqnozlar və qanunvericilikdə dəyişikliklər
2025-ci ildə rəqəmsal maliyyə aktivlərinin həcmi təxminən 1,1 trilyon rubl olub ki, bu da əvvəlki ilin sonuna nisbətən iki dəfədən çox artım deməkdir. 2026-cı ildə isə bu göstəricinin 1,4–1,5 trilyon rubla çatacağı proqnozlaşdırılır.
2025-ci ilin sentyabrında rəqəmsal maliyyə aktivləri haqqında qanuna dəyişikliklər daxil ediləcək. Bu dəyişikliklər borc aktivlərinin buraxılış xərclərinin vergi bazasına daxil edilməsini nəzərdə tutur. Bundan əlavə, 2025-ci ilin avqustunda Mərkəzi Bank 2026-cı ildən başlayaraq qeyri-kvalifikasiyalı investorların kredit rəqəmsal maliyyə aktivlərinə girişini məhdudlaşdırmağı planlaşdırır.
Bazarda dayanıqlılıq və risklərin idarəsi
Mərkəzi Bank rəqəmsal maliyyə bazarının infrastrukturunun artıq dayanıqlılıq qazandığını vurğulayır. Bazara hələ çox gənc olsa da, qanunvericilikdə ediləcək dəyişikliklərin bazarın sağlam inkişafına kömək edəcəyi gözlənilir.
Rəqəmsal maliyyə bazarının sürətli inkişafı və yeni tənzimləmələr investorlar və maliyyə qurumlarının fəaliyyətində ciddi dəyişikliklərə səbəb olacaq. Qeyri-kvalifikasiyalı investorların kredit aktivlərinə girişinin məhdudlaşdırılması risklərin azaldılması məqsədi daşıyır, lakin bazara yeni oyunçuların daxil olmasını da çətinləşdirə bilər.
Ümumilikdə, Rusiya rəqəmsal maliyyə bazarı həm iqtisadiyyatın rəqəmsallaşması, həm də maliyyə sektorunun innovasiyalara açıq olması baxımından əhəmiyyətli mərhələdədir. Yeni qanunvericilik təşəbbüsləri bazarın şəffaflığını və dayanıqlılığını artırmaqla, onun gələcəkdə daha geniş kütlələr üçün əlçatan olmasını təmin etməyə yönəlib.

Рынок цифровых финансов в России стремительно растет и меняется
Объем цифровых финансовых активов (ЦФА) в России достиг примерно 1,3 триллиона рублей. Несмотря на молодость рынка, он развивается очень динамично. В реестре Центрального банка зарегистрировано 25 операторов информационных систем, среди которых крупные игроки — «Атомайз», «Альфа-Банк», «Сбербанк», «Т-Банк», ВТБ, ПСБ, Газпромбанк, НРД и СПБ биржа.
Прогнозы и изменения в законодательстве
К 2025 году объем цифровых финансовых активов ожидается на уровне около 1,1 триллиона рублей — более чем вдвое выше показателей конца предыдущего года. В 2026-м прогнозируется рост до 1,4–1,5 триллиона рублей.
В сентябре 2025 года в закон о цифровых финансовых активах внесут поправки, которые позволят включать расходы на выпуск долговых активов в налоговую базу. Кроме того, в августе 2025 года Центральный банк планирует ограничить доступ неквалифицированных инвесторов к кредитным цифровым активам с 2026 года.
Устойчивость рынка и управление рисками
Центральный банк отмечает, что инфраструктура цифрового финансового рынка уже достигла устойчивости. Несмотря на молодой возраст рынка, ожидается, что новые законодательные меры поспособствуют его здоровому развитию и снижению рисков.
Быстрый рост рынка и новые регуляции приведут к значительным изменениям в деятельности инвесторов и финансовых организаций. Ограничение доступа неквалифицированных инвесторов к кредитным активам направлено на снижение рисков, однако может усложнить вход новых участников на рынок.
В целом российский рынок цифровых финансов находится на важном этапе развития, отражая цифровизацию экономики и открытость финансового сектора к инновациям. Новые законодательные инициативы призваны повысить прозрачность и устойчивость рынка, сделав его более доступным для широкой аудитории в будущем.