Seul Universitetindən: Proqramlaşdırıla bilən fotonik çip inqilabı necə dünyanı dəyişəcək?
Seul Milli Universiteti və Seul Universitetinin tədqiqatçıları proqramlaşdırıla bilən fotonik inteqrasiya olunmuş dövrə hazırlayıblar. Bu çip işığın sürətini istəyə uyğun yavaşlada və optik siqnalların ötürülməsini, gecikməsini və formasını dəqiq şəkildə idarə edə bilir.
Gecikmə və sinxronizasiya üçün yeni imkanlar
Ənənəvi CRIT (coupled-resonator-induced transparency) cihazları istehsal olunduqdan sonra dəyişdirilə bilmirdi. Yeni dizayn isə CRIT sistemindəki iki optik vəziyyəti – parlaq və qaranlıq modları – birləşdirir və iki idarə olunan dövrə birləşdiricisi əlavə etməklə işığın sürətini və ötürmə xüsusiyyətlərini dinamik tənzimləməyə imkan verir. Bu, optik hesablama üçün gecikmə, sinxronizasiya və tamponlama funksiyalarını təmin edir.
Enerji səmərəliliyi və çoxfunksiyalı istifadə
Çip silikon nitrid (Si3N4) platformasında hazırlanıb və bir neçə optik funksiyanı eyni anda yerinə yetirə bilir. Bu, enerji sərfiyyatını və xərcləri azaltmaqla yanaşı, süni intellekt serverləri və məlumat mərkəzlərində istifadə üçün böyük üstünlükdür.
Tədqiqatın elmi və praktiki əhəmiyyəti
Tədqiqat nəticələri nüfuzlu "Advanced Science" jurnalında dərc olunub. Simulyasiyalar göstərir ki, cihaz real şəraitdə, o cümlədən material itkiləri, rezonator keyfiyyəti fərqləri və istilik təsirləri altında etibarlı işləyə bilər. Tədqiqatçılar bildirirlər ki, "Bu tədqiqat fotonik inteqrasiya olunmuş dövrlərdə işığın axışını proqramlaşdırıla bilən şəkildə yenidən konfiqurasiya etməyə imkan verir, bu da dizayn elastikliyini xeyli artırır."
Seul Milli Universiteti və Seul Universitetinin əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən bu layihə gələcəkdə daha böyük proqramlaşdırıla bilən fotonik sistemlərin yaradılmasına zəmin hazırlayır. Tədqiqatçılar enerji səmərəliliyini artırmaq və optik hesablama sahəsində yeni imkanlar açmaq üçün çalışırlar.
Bu texnologiyanın tətbiqi süni intellekt serverləri və məlumat mərkəzlərində enerji xərclərini azaltmaqla yanaşı, optik siqnal sinxronizasiyası, tənzimlənən gecikmə xətləri, optik tamponlar və tezlik çevrilməsi kimi funksiyaları da həyata keçirəcək. Bu, informasiya texnologiyalarında yeni dövrün başlanğıcı ola bilər.

Учёные из Сеула создали программируемый фотонный чип для управления светом
Исследователи из Национального университета Сеула и Сеульского университета разработали программируемую фотонную интегрированную схему. Этот чип способен замедлять свет по желанию и точно управлять передачей, задержкой и формой оптических сигналов.
Новые возможности для задержки и синхронизации
Традиционные устройства на основе эффекта прозрачности, вызванной связанными резонаторами (CRIT), после изготовления нельзя было изменить. Новая разработка объединяет два оптических состояния — яркий и тёмный режимы — и добавляет два управляемых соединителя цепей, что позволяет динамически регулировать скорость света и характеристики передачи. Это открывает новые функции задержки, синхронизации и буферизации в оптических вычислениях.
Энергоэффективность и многофункциональность
Чип создан на платформе из нитрида кремния (Si3N4) и способен одновременно выполнять несколько оптических функций. Это снижает энергопотребление и затраты, что особенно важно для серверов искусственного интеллекта и дата-центров.
Научная и практическая значимость исследования
Результаты опубликованы в престижном журнале Advanced Science. Моделирование показало, что устройство стабильно работает в реальных условиях, учитывая потери материалов, различия в качестве резонаторов и тепловые эффекты. Учёные отмечают: «Это исследование позволяет программируемо перенастраивать поток света в фотонных интегрированных схемах, значительно расширяя гибкость дизайна».
Проект, реализованный совместно Национальным университетом Сеула и Сеульским университетом, создаёт основу для более крупных программируемых фотонных систем. Исследователи продолжают работу над повышением энергоэффективности и открытием новых возможностей в области оптических вычислений.
Применение технологии позволит снизить энергозатраты в серверах ИИ и дата-центрах, а также реализовать функции синхронизации оптических сигналов, регулируемых линий задержки, оптических буферов и преобразования частоты. Это может стать началом новой эры в информационных технологиях.