2026-cı ildə Şimali Amerikada robot sifarişləri niyə sürətlə artacaq?
Məqalələri dinləyə bilərsiz2026-cı ilin ikinci rübündə Şimali Amerikada robot sifarişləri 8,940 ədədə çatıb ki, bu da 2025-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 4.3% artım deməkdir. Sifarişlərin ümumi dəyəri 622 milyon dollar (təxminən 1.058 milyard manat) təşkil edib və gəlir 21.3% artıb.
İlin ilk yarısında isə ümumilikdə 17,995 robot sifariş verilib, onların dəyəri 1.166 milyard dollar (təxminən 1.983 milyard manat) olub. Avtomobil istehsalçıları (OEM) sektorunda sifarişlər 2025-ci ilin ilk yarısı ilə müqayisədə 25% azalıb. Lakin avtomobil komponentləri sektoru 24%, yarıkeçiricilər, elektronika və fotonika sahəsi 35%, həyat elmləri, dərman və biomedikal sektor 32%, qida və istehlak malları sektoru isə 17% artım göstərib.
2026-cı ilin ikinci rübündə yarıkeçiricilər, elektronika və fotonika sektorunda robot sifarişləri 38% artıb. Avtomobil komponentləri sektoru 20%, qida və metal sektorları isə 18% artım nümayiş etdirib. Həyat elmləri və biomedikal sahədə artım 9% təşkil edib.
Kollaborativ robotların (cobots) sifarişləri ikinci rübdə 1,137 ədədə çatıb, dəyəri 44 milyon dollar (təxminən 75 milyon manat) olub. Bu, ümumi sifarişlərin 12.7%-ni təşkil edir. A3 təşkilatının icraçı vitse-prezidenti Aleks Şikani bildirib ki, "Avtomobil sektoru hələ də tələbata mühüm təsir göstərir, lakin robot bazarının tərkibi daha geniş sənaye sahələrinə yayılır."
Ümumilikdə, sənayedə avtomatlaşdırmaya investisiyalar davam edir və robot texnologiyalarının müxtəlif sahələrdə tətbiqi sürətlənir. Bu, məhsuldarlığın artmasına və yeni iş imkanlarının yaranmasına səbəb olur. Avtomobil sektorundakı azalma isə bazarın müxtəlifləşdiyini və yeni sahələrin önə çıxdığını göstərir.
Robot texnologiyalarının inkişafı Şimali Amerika sənayesində innovasiyaların sürətlənməsinə və rəqabətin güclənməsinə təkan verir, bu da həm istehsalçıların, həm də istehlakçıların gələcəklə bağlı ümidlərini artırır.

В 2026 году в Северной Америке резко вырастут заказы на роботов
Во втором квартале 2026 года в Северной Америке было заказано 8940 промышленных роботов, что на 4,3% больше, чем за тот же период 2025 года. Общая стоимость заказов достигла 622 миллионов долларов, а выручка выросла на 21,3%.
За первые шесть месяцев 2026 года суммарно было заказано 17 995 роботов на сумму 1,166 миллиарда долларов. При этом в автомобильной промышленности (OEM) заказы сократились на 25% по сравнению с первой половиной 2025 года. Однако другие отрасли демонстрируют рост: производство автомобильных компонентов увеличилось на 24%, полупроводников, электроники и фотоники — на 35%, биомедицины и фармацевтики — на 32%, а пищевой и потребительской продукции — на 17%.
Во втором квартале 2026 года заказы на роботов в секторе полупроводников, электроники и фотоники выросли на 38%. Заказы в производстве автомобильных компонентов увеличились на 20%, в пищевой и металлургической промышленности — на 18%. В сфере биомедицины и наук о жизни рост составил 9%.
Заказы на коллаборативных роботов (cobots) во втором квартале достигли 1137 единиц на сумму 44 миллиона долларов, что составляет 12,7% от общего объема заказов. Исполнительный вице-президент организации A3 Алекс Шикани отметил: «Автомобильная отрасль по-прежнему оказывает значительное влияние на спрос, но структура рынка роботов расширяется и охватывает всё больше промышленных секторов».
Инвестиции в автоматизацию продолжают расти, а внедрение робототехники ускоряется в самых разных отраслях. Это способствует повышению производительности и созданию новых рабочих мест. Сокращение заказов в автомобильном секторе отражает диверсификацию рынка и рост значимости новых отраслей.
Развитие робототехнических технологий стимулирует инновации и усиливает конкуренцию в промышленности Северной Америки, вселяя оптимизм в производителей и потребителей относительно будущего.