Sinqapur və İndoneziya AI ilə Ticarətdə İnqilab Edən Yeni Platforma Qurur
Sinqapur və İndoneziya iş dünyası arasında yeni əməkdaşlıq yaranır. İki ölkənin aparıcı biznes təşkilatları – Sinqapur Biznes Federasiyası (SBF) və İndoneziya Ticarət və Sənaye Palatası (Kadin) – süni intellekt əsaslı ticarət platforması yaratmaq üçün bir araya gəlib. Bu platformanın tam istifadəyə verilməsi 2027-ci ildə Cakartada keçiriləcək Sinqapur Regional Biznes Forumuna təsadüf edəcək.
İxracatçılar üçün praktiki dəstək
Yeni platforma İndoneziya ixracatçılarına ticarət tələbləri və imkanları barədə praktiki məsləhətlər verəcək. SBF-nin xaricdə bizneslərini genişləndirən şirkətlər üçün hazırladığı Trade AI Advisor (TAIA) sisteminin İndoneziya versiyası olan TAIA-ID, Bahasa İndoneziya dilində və mobil cihazlarda əlçatan olacaq. Kadin platformanın lokalizasiyası üçün üç işçi qrupu yaradıb və SBF platformanın 2026-cı ilin son rübündə istifadəyə verilməsini planlaşdırır.
Böyük hədəflər və regional əməkdaşlıq
İndoneziyanın illik ixracatı təxminən 300 milyard ABŞ dollarıdır, bunun 60 milyardı kömür, palma yağı və polad məhsullarından ibarətdir. Yeni platforma müxtəlif məhsullar üzrə ixracatı 240 milyard ABŞ dollarına qədər artırmağı hədəfləyir. Bu təşəbbüs yalnız Sinqapurla məhdudlaşmır, İndoneziyanın dünya ilə ticarət əlaqələrini də gücləndirəcək.
Rəsmi memorandum və gələcək planlar
6 iyul 2026-cı ildə SBF və Kadin arasında Sinqapur-İndoneziya Liderlər Retritində imzalanan memorandum çərçivəsində əməkdaşlıq həyata keçirilir. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində 2027-ci ildə Cakartada 10-cu Sinqapur Regional Biznes Forumu birgə təşkil olunacaq. Forum həmçinin iki ölkə arasında diplomatik əlaqələrin 60 illiyinə və Sinqapurun həmin il ASEAN sədrliyinə təsadüf edəcək.
Ekspertlərdən baxış
SBF nümayəndələri bildirirlər ki, "Süni intellektdən istifadə edərək xarici ticarət imkanlarını müəyyən etmək məqsədi güdürük" və "TAIA İndoneziya inter-ASEAN biznes əməkdaşlığının güclü nümunəsidir". Kadin isə vurğulayır ki, "AI yalnız İndoneziya və Sinqapur arasında deyil, İndoneziyanın bütün dünya ilə ticarətini dəstəkləyəcək" və "Əgər qonşumuzla uğur qazana bilsək, dünya etimadı artacaq".
İnsanlar və bizneslər üçün yeni imkanlar
Bu platforma ixracatçılara ticarət maneələrini aşmaqda kömək edəcək, yeni bazarlara çıxışı asanlaşdıracaq. Mobil və lokal dil dəstəyi isə xüsusilə mikro, kiçik və orta sahibkarlıq üçün böyük üstünlükdür. İki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin dərinləşməsi isə regional sabitlik və rifah üçün ümid yaradır.

Сингапур и Индонезия создают AI-платформу для развития торговли
Сингапур и Индонезия начинают новое сотрудничество в бизнес-сфере. Две ведущие организации — Федерация бизнеса Сингапура (SBF) и Палата торговли и промышленности Индонезии (Kadin) — объединились для создания торговой платформы на базе искусственного интеллекта. Полноценный запуск платформы запланирован на 2027 год, к проведению Регионального бизнес-форума в Джакарте.
Практическая поддержка для экспортеров
Новая платформа предоставит индонезийским экспортерам практические рекомендации по торговым требованиям и возможностям. Система Trade AI Advisor (TAIA), разработанная SBF для сингапурских компаний, расширяющих бизнес за рубежом, получит локализованную версию TAIA-ID на индонезийском языке с поддержкой мобильных устройств. Для адаптации платформы Kadin создала три рабочих группы. Ожидается, что к концу 2026 года платформа будет готова к использованию.
Амбициозные цели и региональное сотрудничество
Годовой экспорт Индонезии составляет около 300 миллиардов долларов, из которых 60 миллиардов приходится на уголь, пальмовое масло и сталь. Платформа нацелена увеличить экспорт по разным категориям товаров до 240 миллиардов долларов. Этот проект не ограничивается сотрудничеством с Сингапуром — он призван укрепить торговые связи Индонезии с мировыми рынками.
Официальное соглашение и планы на будущее
6 июля 2026 года в рамках Сингапурско-Индонезийского форума лидеров был подписан меморандум о сотрудничестве между SBF и Kadin. В 2027 году в Джакарте пройдет 10-й Региональный бизнес-форум Сингапура, приуроченный к 60-летию дипломатических отношений между странами и председательству Сингапура в АСЕАН.
Представители SBF отмечают: «Мы стремимся использовать искусственный интеллект для выявления новых возможностей в международной торговле». Они называют TAIA-ID «ярким примером межрегионального бизнес-сотрудничества в АСЕАН». В свою очередь, Kadin подчеркивает, что «искусственный интеллект поддержит не только торговлю между Индонезией и Сингапуром, но и расширит экспортные возможности Индонезии на глобальном уровне». «Если мы добьемся успеха с нашим соседом, доверие мирового сообщества к нам возрастет», — добавляют в палате.
Новые возможности для людей и бизнеса
Платформа поможет экспортерам преодолевать торговые барьеры и выходить на новые рынки. Поддержка мобильных устройств и локального языка особенно важна для микро-, малого и среднего бизнеса. Углубление экономических связей между странами создает предпосылки для региональной стабильности и роста благосостояния.