Stability AI 76 milyon dollar investisiya aldı və hüquqi mübarizədə önə keçdi
2019-cu ildə yaradılan Stability AI, süni intellekt əsasında musiqi, video və şəkil yaradan modellərlə bazarda öz yerini möhkəmləndirir. 2024-cü ildə Prem Akkaraju şirkətin CEO-su təyin olunub və onun rəhbərliyi altında Stability AI yeni investisiya turunda 76 milyon dollar cəlb edib. Bu, şirkətin ümumi investisiya məbləğini 232 milyon dollara çatdırıb.
Musiqi və oyun nəhəngləri ilə əməkdaşlıq
2023-cü ilin oktyabrında Universal Music Group və Electronic Arts (EA) ilə, noyabrda isə Warner Music Group ilə əməkdaşlıq müqavilələri imzalanıb. Bu əməkdaşlıqlar Stability AI-nin yaradıcı məhsullarının inkişafına yeni imkanlar açır. Yeni investisiya turunda həmçinin Sony Music Group, AMD Ventures və Pacific Alliance Ventures kimi böyük şirkətlər iştirak edib.
Hüquqi mübahisələr və qalibiyyətlər
Stability AI müəllif hüquqları ilə bağlı ciddi mübahisələrlə üzləşib. Böyük Britaniyada Getty Images-in iddiasına qarşı əsasən qalib gəlib, lakin ABŞ-da bu mübahisə hələ də davam edir. 2023-cü ildə şirkətin həmtəsisçisi Cyrus Hodes şirkətə qarşı iddia qaldırıb, onu digər həmtəsisçi Emad Mostaque-nin səhmləri satmağa aldadığını bildirir. Məhkəmə prosesi barədə əlavə məlumat yoxdur.
Prem Akkaraju bu investisiyanı “yaradıcı məhsulların inkişafına sərmayə qoyuluşu” kimi qiymətləndirir və deyir ki, bu, “generativ süni intellektin hər bir prodüser, musiqiçi və hekayəçi üçün gücləndirici vasitə olacağına dair təsdiqdir”. Stability AI-nin uğurları və çətinlikləri süni intellekt sahəsində innovasiyaların insan həyatına təsirini göstərir, həm də hüquqi mühitin mürəkkəbliyini ortaya qoyur.

Stability AI привлекла $76 млн и выиграла ключевой судебный спор
Основанная в 2019 году компания Stability AI укрепляет позиции на рынке благодаря моделям искусственного интеллекта, создающим музыку, видео и изображения. В 2024 году новым генеральным директором стал Прем Аккараджу, под руководством которого компания привлекла 76 миллионов долларов в очередном инвестиционном раунде. Общий объем инвестиций в Stability AI достиг 232 миллионов долларов.
Партнерства с лидерами музыкальной и игровой индустрии
В октябре 2023 года Stability AI заключила соглашения с Universal Music Group и Electronic Arts (EA), а в ноябре — с Warner Music Group. Эти партнерства открывают новые возможности для развития творческих продуктов компании. В новом раунде инвестиций приняли участие такие крупные игроки, как Sony Music Group, AMD Ventures и Pacific Alliance Ventures.
Судебные споры и важные победы
Stability AI столкнулась с серьезными претензиями по авторским правам. В Великобритании компания в основном выиграла дело против Getty Images, однако судебные разбирательства в США продолжаются. В 2023 году соучредитель Сайрус Ходес подал иск против Stability AI, обвиняя другого соучредителя Эмада Мостака в обмане при продаже акций. Дополнительной информации о ходе процесса пока нет.
Прем Аккараджу оценивает новую инвестицию как «вложение в развитие творческих продуктов» и подчеркивает, что это подтверждает роль генеративного искусственного интеллекта как мощного инструмента для продюсеров, музыкантов и рассказчиков. Успехи и вызовы Stability AI демонстрируют влияние инноваций в сфере ИИ на жизнь людей и сложность правовой среды вокруг технологий.