23 yaşlı Noah Shinn-in Instinct Startapı Necə 2.5 Milyard Dollar Dəyər Qazandı?
23 yaşlı Noah Shinn tərəfindən yaradılan Instinct startapı, süni intellekt köməkçisi ilə istifadəçilərin həyatını səmərəli təşkil etməyi hədəfləyir. Keçən il qurulan bu şirkət, yay ərzində 250 milyon dollar (təxminən 425 milyon AZN) məbləğində yeni Series B maliyyələşdirmə raundu keçirərək ümumi maliyyələşməsini 350 milyon dollara (təxminən 595 milyon AZN) çatdırıb və 2.5 milyard dollar (təxminən 4.25 milyard AZN) qiymətləndirməyə nail olub.
Maliyyələşdirmə və İnvestorlar
Sonuncu Series B raundu Index Ventures və Benchmark kimi nüfuzlu sərmayəçilər tərəfindən idarə olunub. Instinct tətbiqini təqdim edən şirkət Spear Street Technology-dir və onun rəhbəri Noah Shinn-dir.
İstifadəçilərin Gündəlik Həyatında Instinct
Instinct istifadəçilərə mesajlar və zənglər vasitəsilə əlaqə qurmağa imkan verən süni intellekt agentidir. İstifadəçilər onu öz tətbiqlərinə və cihazlarına qoşaraq həyatlarını daha səmərəli təşkil edə bilirlər. Erkən istifadəçilər Instinct-dən ölkə daxilində səyahət planlaşdırmaq, həftəlik ərzaq almaq, konsert biletləri almaq və abunəlikləri ləğv etmək kimi işlərdə istifadə ediblər. Hətta bir istifadəçi toyunu planlaşdırmaq üçün Instinct-dən yararlanıb.
Noah Shinn-in Baxışı
Şirkətin qurucusu Noah Shinn çərşənbə günü Twitter-də yazıb: “Erkən istifadəçilərimizin Instinct ilə etdikləri işlər məni çox sevindirir.”
Məxfilik Narahatlıqları
Hazırda Instinct özəl beta mərhələsindədir və bu, bəzi istifadəçilər arasında məxfiliklə bağlı narahatlıqlar yaradıb. Onlar tətbiqin tələb etdiyi geniş icazələrdən və istifadə şərtlərinin potensial müdaxilələrindən narahatdırlar. Bu narahatlıqlar süni intellekt tətbiqlərinin gələcəkdə istifadəçi etimadını necə qoruyacağı məsələsini gündəmə gətirir.
Instinct-in lo-fi dizaynlı vebsaytı olsa da, şirkət innovasiya və istifadəçi etimadını balanslaşdırmaq üçün çalışır.

Стартап Noah Shinn привлек $350 млн и оценен в $2,5 млрд
23-летний Ноа Шинн создал стартап Instinct, который с помощью искусственного интеллекта помогает пользователям эффективнее организовывать повседневную жизнь. Основанная всего год назад компания привлекла в летнем раунде Series B 250 миллионов долларов, доведя общий объём инвестиций до 350 миллионов долларов и оценку бизнеса в 2,5 миллиарда долларов.
Инвестиции и ключевые инвесторы
Раунд Series B возглавили известные венчурные фонды Index Ventures и Benchmark. Instinct разрабатывается компанией Spear Street Technology под руководством самого Ноа Шинна.
Как работает Instinct
Instinct — это AI-ассистент, который помогает пользователям общаться через сообщения и звонки. Его можно интегрировать в различные приложения и устройства, чтобы оптимизировать повседневные задачи. Ранние пользователи применяли Instinct для планирования поездок внутри страны, покупки продуктов, оформления билетов на концерты и отмены подписок. Один из клиентов даже воспользовался сервисом для организации свадьбы.
Мнение основателя
В среду Ноа Шинн написал в Twitter: «Меня очень радует, как наши первые пользователи используют Instinct».
Вопросы конфиденциальности
Сейчас Instinct находится на этапе закрытого бета-тестирования, что вызвало опасения у некоторых пользователей по поводу конфиденциальности. Их беспокоят обширные разрешения, которые требует приложение, а также возможные риски, связанные с условиями использования. Эти вопросы отражают более широкую проблему — как AI-приложения смогут сохранить доверие пользователей в будущем.
Несмотря на минималистичный дизайн сайта, компания активно работает над балансом между инновациями и защитой пользовательских данных.