Süni İntellekt Dil Təhsilində Mədəni Empatiyanı Necə İnqilab Edir?
Pekin şəhərində keçirilən Belt and Road Forum for Language and Culture Collaboration və Global English Education China Assembly tədbiri süni intellektin dil təhsilində yaratdığı dəyişiklikləri müzakirə etdi. Üç gün davam edən forumda təhsil və mədəniyyət sahəsinin aparıcı mütəxəssisləri bir araya gəldi.
Çin dilinin qlobal yayılması və təhsil proqramları
Çin hazırda 101 universitet səviyyəli dil proqramı təklif edir və bu proqramlar BMT-nin üzvü olan ölkələr və İpək Yolu təşəbbüsündə iştirak edən ölkələrin rəsmi dillərini əhatə edir. 92 ölkənin təhsil sistemində Çin dili öyrədilir və təxminən 210 milyon insan Çin dilini öyrənir ki, bu da onun qlobal təsirini göstərir.
Süni intellektin təhsildə rolu və mədəni empatiya
Təhsil nazirinin müavini Xiong Sihao süni intellektin xarici dil və Çin dili təhsili ilə dərin inteqrasiyasını təklif etdi və bunun rəqəmsal təhsil ekosistemi yaratmağa kömək edəcəyini vurğuladı. Lakin Beijing Xarici Dillər Universitetinin partiya katibi Li Hai bildirdi ki, texnologiya təhsilin humanitar əsasını, yəni insan ruhunu əvəz edə bilməz. Dil təhsili yalnız sözləri öyrətmək deyil, həm də mədəni empatiya, tənqidi düşüncə və estetik zövqün inkişaf etdirilməsidir.
Mədəniyyətlərarası dialoq və dilin bərabərliyi
China Daily-nin baş redaktoru Qu Yingpu forumda "Heç bir dil üstün və ya aşağı deyil" deyərək, dil təhsilinin mədəniyyətlərarası anlaşmanı təşviq etməli olduğunu qeyd etdi. O, ölkələri dil siyasətlərini uyğunlaşdırmağa, təhsil resurslarını paylaşmağa və dil mübadiləsi üçün yeni ekosistem yaratmağa çağırdı.
Beynəlxalq əməkdaşlıq və gələcək perspektivlər
Braziliyanın ən böyük ingilis dili müəllimləri assosiasiyası BRAZ-TESOL-un vitse-prezidenti Catarina Pontes Çin və Braziliya arasında diplomatik əlaqələrin 52-ci ildönümünü qeyd edərək, forumda qurulan əməkdaşlıqların dil öyrənməyə çıxışı sürətləndirəcəyinə ümid etdiyini bildirdi. Forumda Beijing Xarici Dillər Universiteti və Şanxay Beynəlxalq Araşdırmalar Universitetinin interdisipliner proqramları da diqqət mərkəzində idi.
İnsan və texnologiya arasında balansın qorunması
Forum iştirakçıları süni intellektin gətirdiyi yenilikləri qəbul etməklə yanaşı, təhsilin humanitar ruhunun qorunmasının vacibliyini bir daha vurğuladılar. Bu, dil təhsilinin yalnız texnoloji vasitələrlə deyil, həm də insanın mədəni və emosional inkişafı ilə bağlı olduğunu göstərir.

Как ИИ меняет обучение языкам и развивает культурную эмпатию
В Пекине прошёл форум Belt and Road Forum for Language and Culture Collaboration и Global English Education China Assembly, посвящённый влиянию искусственного интеллекта на обучение иностранным языкам. В течение трёх дней ведущие эксперты в области образования и культуры обсуждали трансформации в языковом обучении.
Распространение китайского языка и образовательные программы
В Китае действует 101 университетская программа по изучению языков, охватывающая официальные языки стран-участниц ООН и инициативы «Пояс и путь». Китайский язык преподаётся в образовательных системах 92 стран, а число изучающих его достигает около 210 миллионов человек, что подчёркивает его глобальное влияние.
Роль искусственного интеллекта и культурная эмпатия
Заместитель министра образования Сюнь Сихао подчеркнул глубокую интеграцию ИИ в обучение иностранным языкам и китайскому, отметив, что это поможет создать цифровую образовательную экосистему. Однако партийный секретарь Пекинского университета иностранных языков Ли Хай отметил, что технологии не могут заменить гуманитарную основу образования — человеческую душу. Обучение языкам — это не только освоение слов, но и развитие культурной эмпатии, критического мышления и эстетического восприятия.
Межкультурный диалог и равенство языков
Главный редактор China Daily Цюй Инпу заявил, что «нет языков выше или ниже других», и подчеркнул, что языковое образование должно способствовать межкультурному взаимопониманию. Он призвал страны согласовывать языковую политику, делиться образовательными ресурсами и создавать новые экосистемы для языкового обмена.
Международное сотрудничество и перспективы
Вице-президент крупнейшей ассоциации преподавателей английского языка Бразилии BRAZ-TESOL Катарина Понтес отметила 52-летие дипломатических отношений между Китаем и Бразилией и выразила надежду, что сотрудничество, налаженное на форуме, ускорит доступ к изучению языков. В центре внимания также были междисциплинарные программы Пекинского университета иностранных языков и Шанхайского университета международных исследований.
Баланс между человеком и технологиями
Участники форума согласились, что инновации, связанные с искусственным интеллектом, необходимо принимать, но при этом важно сохранять гуманитарный дух образования. Языковое обучение — это не только технологии, но и развитие культурных и эмоциональных аспектов личности.