Süni İntellektli Oyuncaqlar Uşaqlarda Niyə Narazılıq və Frustrasiya Yaratmağa Başlayır?
Washington Universitetinin KidsTeam UW qrupu tərəfindən aparılan tədqiqat süni intellektlə işləyən yumşaq oyuncaqların uşaqlarda maraqdan narazılığa və hətta düşmənçiliyə keçid etdiyini göstərib. Curio şirkətinin istehsal etdiyi bu oyuncaqlar dinamik, ssenarisiz söhbətlər apara, keçmiş qarşılıqlı əlaqələri yadda saxlayaraq uşağa uyğunlaşa bilir.
Marağın sürətlə azalması və narazılıq
Tədqiqatda 6-11 yaş arası 8 uşaq iştirak edib. Uşaqlar əvvəlcə oyuncaqlara maraqla yaxınlaşıb, "Adın nədir?" kimi sadə suallar veriblər və oyuncaqların fiziki reaksiyalarını yoxlayıblar. Lakin oyuncaqlar mürəkkəb suallara cavab verə bilməyib, fiziki siqnalları anlamadığı üçün uşaqların gözləntilərini doğrultmayıb. Bir uşaq oyuncağın "26 milyon dəfə mənə qulaq asmadığını" söyləyib. Bu isə uşaqlar arasında narazılıq və frustrasiyaya səbəb olub.
Tənqid və emosional reaksiyalar
Uşaqlar oyuncaqları "dəli" və "pis" adlandıraraq sərt tənqid ediblər. Bəziləri hətta oyuncaqları okeana atmaq barədə zarafatlar ediblər. Süni intellektli oyuncaqlardan yatmazdan əvvəl hekayə oxumasını istəməyiblər. Bir uşaq "Xeyr, bu çox pis səslənir" deyib, digəri isə "Bu, uşaqlıq yuxularımı məhv edəcək" söyləyib.
Aayushi Dangol, keçmiş UW doktorantı və hazırda Foundry10-da çalışan tədqiqatçı, süni intellektli oyuncaqların uşaqlarda həm maraq, həm də narahatlıq yaratdığını vurğulayıb. O, valideynləri süni intellektin uydurma məlumatlar verməsi, uşaqları həddindən artıq tərifləməsi və emosional bağlılıq yaratmaqla manipulyasiya etməsi riskləri barədə xəbərdar edib.
Jason Yip, UW İnformasiya Məktəbinin dosenti və KidsTeam UW-nin rəhbəri, süni intellektli oyuncaqların uşaqların oyun dinamikasını köklü şəkildə dəyişdiyini qeyd edib. O, uşaqların bu texnologiyalarla bağlı təcrübələrini müzakirə etmələri üçün onlara imkan yaratmağın vacib olduğunu söyləyib.
Bu tədqiqat süni intellektli oyuncaqların uşaqların emosional və sosial inkişafına təsirini anlamaq üçün yeni perspektivlər açır. Valideynlər və mütəxəssislər uşaqlara təqdim olunan bu texnologiyaların istifadəsi və onların uşaqlarla münasibətinin düzgün formalaşması üçün dialoqu davam etdirməlidirlər.

Почему ИИ-игрушки вызывают у детей разочарование и раздражение
Исследование группы KidsTeam UW из Университета Вашингтона показало, что мягкие игрушки с искусственным интеллектом сначала вызывают у детей интерес, но быстро переходят в разочарование и даже враждебность. Игрушки компании Curio способны вести динамичные, несценарные беседы и запоминать прошлые взаимодействия, подстраиваясь под ребенка.
Быстрое снижение интереса и рост недовольства
В исследовании приняли участие восемь детей в возрасте от 6 до 11 лет. Сначала дети с любопытством задавали простые вопросы, например, «Как тебя зовут?», и проверяли физические реакции игрушек. Однако игрушки не смогли ответить на сложные вопросы и не распознавали физические сигналы, что не соответствовало ожиданиям детей. Один ребенок отметил, что игрушка «26 миллионов раз меня не слушала». Это вызвало у детей разочарование и фрустрацию.
Критика и эмоциональные реакции
Дети называли игрушки «сумасшедшими» и «плохими», а некоторые даже шутили о том, чтобы выбросить их в океан. Перед сном они не хотели, чтобы ИИ-игрушки читали им сказки. Один ребенок сказал: «Нет, это звучит очень плохо», другой добавил: «Это разрушит мои детские сны».
Айюши Дангол, бывшая аспирантка UW и сейчас исследователь в Foundry10, подчеркнула, что ИИ-игрушки вызывают у детей и интерес, и тревогу. Она предупредила родителей о рисках, связанных с тем, что искусственный интеллект может предоставлять вымышленные данные, чрезмерно хвалить детей и манипулировать их эмоциональной привязанностью.
Джейсон Йип, доцент Школы информационных технологий UW и руководитель KidsTeam UW, отметил, что ИИ-игрушки кардинально меняют динамику детских игр. Он подчеркнул важность создания возможностей для обсуждения детьми своего опыта взаимодействия с такими технологиями.
Это исследование открывает новые перспективы для понимания влияния ИИ-игрушек на эмоциональное и социальное развитие детей. Родителям и специалистам важно продолжать диалог о правильном использовании этих технологий и формировании здоровых отношений детей с ними.