Tokioda Doğum Artımı: Süni İntellekt və Sosial Dəstək Nəyi Dəyişir?
Tokionun doğum sayı 2025-ci ildə 85,064-ə çataraq 1.02 faiz artım göstərib. Bu, son 10 ildə ilk dəfə artım deməkdir. 2026-cı ilin ilk yarısında isə doğum sayı 2025-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2,278 nəfər artıb, bu da şəhərin doğum artımı siyasətinin uğurunu göstərir.
Süni intellekt ailələri necə birləşdirir
2024-cü ilin sentyabrında Tokio qubernatoru Yuriko Koikenin təşəbbüsü ilə AI əsaslı rəsmi tanışlıq tətbiqi "Tokyo Enmusubi" istifadəyə verilib. Artıq 38,000-dən çox istifadəçi bu platformada qeydiyyatdan keçib və ən azı 300 evlilik bu tətbiq vasitəsilə baş tutub. Bu, texnologiyanın sosial həyatdakı rolunun yeni bir nümunəsidir.
Sosial dəstək və subsidiyalarla doğum təşviqi
Tokio 2023-cü ildə 18-39 yaşlı qadınlar üçün yumurta dondurma subsidiyası təqdim edib. Bu, prosedur üçün 200,000 yen (təxminən 3,300 AZN) və illik 20,000 yen (təxminən 330 AZN) saxlama xərclərini əhatə edir. 2025-ci ildə isə epidural doğum üçün 100,000 yenə (təxminən 1,650 AZN) qədər subsidiya verilib.
Yeni valideynlər uşaq məhsulları üçün şəhər tərəfindən verilən kreditlərdən istifadə edə, pulsuz uşaq baxımı və məktəb yeməyi subsidiyalarından faydalana bilirlər. Həmçinin, Tokio orta məktəb təhsilini effektiv olaraq pulsuz edir.
Atalıq məzuniyyətində inqilab
Tokioda 2016-cı ildə ataların cəmi 7.4 faizi atalıq məzuniyyəti götürürdüsə, 2025-ci ildə bu göstərici 61.2 faizə yüksəlib. Bu, ailə həyatında ataların rolunun artdığını və gender bərabərliyinə doğru mühüm addımı göstərir.
Qadınların peşəkar inkişafına dəstək
2026-cı ilin iyul ayında Tokio qadınların peşəkar inkişafını təşviq edən xüsusi qanun qəbul edib. Bu qanun, işləyən anaların karyeralarında heç bir mənfi təsir görməməsini təmin edir və onların iş həyatında daha fəal iştirakına şərait yaradır.
Yuriko Koikenin baxışı
Qubernator Yuriko Koike deyir: “Mən Tokionun bu təşəbbüsləri irəli aparan qüvvə rolunu oynadığını görürəm.” O əlavə edir: “İnanıram ki, uşaqların səslərinin hər yerdə eşidildiyi cəmiyyət sağlam cəmiyyətdir.”
Tokionun bu siyasətləri ailələrin həyatına birbaşa təsir edir, doğum artımını dəstəkləyir və gələcək nəsillər üçün ümid yaradır.

В Токио впервые за десять лет выросло число рождений
В 2025 году в Токио родилось 85 064 ребенка — это на 1,02% больше, чем в предыдущем году. Такой рост отмечается впервые за последние десять лет. В первой половине 2026 года число новорожденных увеличилось на 2 278 по сравнению с аналогичным периодом 2025-го, что свидетельствует об эффективности городской политики поддержки семей.
Искусственный интеллект помогает людям найти друг друга
В сентябре 2024 года по инициативе губернатора Токио Юрико Коике был запущен официальный сервис знакомств на базе искусственного интеллекта «Tokyo Enmusubi». Уже более 38 000 пользователей зарегистрировались на платформе, а не менее 300 пар заключили брак благодаря этому приложению. Это яркий пример того, как технологии меняют социальную жизнь.
Социальная поддержка и субсидии стимулируют рождаемость
В 2023 году Токио начал предоставлять субсидии на криоконсервацию яйцеклеток женщинам в возрасте от 18 до 39 лет. Программа покрывает расходы до 200 000 иен (около 3 300 азербайджанских манатов) на процедуру и ежегодно по 20 000 иен (примерно 330 манатов) на хранение. В 2025 году введена субсидия до 100 000 иен (около 1 650 манатов) на эпидуральную анестезию при родах.
Новые родители могут воспользоваться городскими кредитами на детские товары, бесплатным уходом за детьми и субсидиями на школьное питание. Кроме того, среднее образование в Токио фактически бесплатное.
Революция в отцовских отпусках
Если в 2016 году лишь 7,4% отцов брали отпуск по уходу за ребенком, то в 2025 году этот показатель вырос до 61,2%. Это отражает растущую роль отцов в семейной жизни и важный шаг к гендерному равенству.
Поддержка профессионального роста женщин
В июле 2026 года в Токио приняли закон, стимулирующий профессиональное развитие женщин. Он гарантирует, что работающие матери не столкнутся с негативными последствиями для карьеры и смогут активнее участвовать в трудовой деятельности.
Мнение губернатора Юрико Коике
Губернатор Юрико Коике отмечает: «Я вижу, что Токио становится движущей силой этих инициатив». Она добавляет: «Верю, что общество, где слышен голос каждого ребенка, — это здоровое общество».
Политика Токио уже меняет жизнь семей, поддерживает рост рождаемости и вселяет надежду в будущее поколение.