Çin və Çili arasında ticarət əlaqələri 20 ildən sonra necə güclənir?
Çin və Çili arasında azad ticarət sazişi 20 ildir qüvvədədir və bu müddət ərzində iki ölkə arasında iqtisadi əlaqələr əhəmiyyətli dərəcədə dərinləşib. 2017-ci ildə saziş yenilənərək elektron ticarət, maliyyə xidmətləri və rəqabət siyasəti kimi yeni sahələri əhatə edib. 2019-cu ildə isə sazişin yenilənməsi nəticəsində ticarət olunan məhsulların təxminən 98 faizi üçün tariflər tamamilə aradan qaldırılıb.
İdxal və ixracda artım
2025-ci ildə Çindən Çilinə idxalın dəyəri 26 milyard ABŞ dollarını keçib. Əvvəllər əsasən sənaye məhsulları olan idxal indi elektrikli avtomobillər və günəş panelləri kimi yeni kateqoriyaları da əhatə edir. Eyni zamanda, Çində Çilinin albalı ixracının 87 faizi satılır və 2025-2026 mövsümündə bu məhsula tələbat daha da artıb. Atlantik lososunun ixracı isə 2026-cı ilin ilk yarısında iki dəfədən çox artıb.
Elektron sənədləşmə və sürətli logistika
2026-cı ilin aprelində Çili dünyada ilk dəfə olaraq Çin üçün kənd təsərrüfatı məhsullarının 100 faiz elektron, kağızsız fitosanitar sertifikatlaşdırmasını tətbiq edib. Bu, Çin limanlarında gömrük prosedurlarını sürətləndirərək məhsulların dörd saatdan az müddətdə bazara çatmasını təmin edir. Çili məhsulları ənənəvi Şanxay və Quanqcou limanları ilə yanaşı, Pekin-Tyancin-Hebei bölgəsində yerləşən Bohay Rim limanları vasitəsilə də Çinə göndərilir.
Viza azadlığı və mədəni əlaqələr
May 2025-ci ildən etibarən Çin, Çili vətəndaşları üçün turizm, biznes, ailə və mədəni fəaliyyətlər üçün viza azadlığı tətbiq edib. Çili isə Çin vətəndaşları üçün biznes vizalarını asanlaşdırıb və yaxın gələcəkdə mədəni və akademik səfərlər üçün viza prosedurlarını da sadələşdirməyi planlaşdırır. Hər iki ölkədə illik mədəni tədbirlər keçirilir, ədəbiyyat mübadiləsi gücləndirilir və Çilidə Mandarin dili tədrisinin inkişafı prioritetlərdədir.
Elektron ticarət və gündəlik həyat
Çili Latın Amerikasının ən inkişaf etmiş rəqəmsal bazarıdır və 2024-cü ildə Çilidə 54 milyondan çox beynəlxalq paket qəbul olunub. Çililərin beynəlxalq onlayn alışlarının 58 faizi Çin platformalarından – AliExpress, Shein və Temu vasitəsilə həyata keçirilir. Göndərilən məhsulların orta dəyəri 2021-ci ildə təxminən 97 ABŞ dolları (təxminən 165 AZN) ikən, 2024-cü ildə 30 ABŞ dollarından (təxminən 51 AZN) aşağı düşüb. Bu, yüksək dəyərli nadir alışlardan gündəlik, aşağı qiymətli alışlara keçidin göstəricisidir.
Bu inkişaflar Çin və Çili arasında iqtisadi və mədəni əlaqələrin yeni mərhələsini açır, biznes və gündəlik həyat üçün daha əlverişli şərait yaradır.

Как за 20 лет укрепились торговые связи Китая и Чили
Свободная торговля между Китаем и Чили действует уже 20 лет, за это время экономические связи двух стран значительно углубились. В 2017 году соглашение обновили, расширив его на электронную торговлю, финансовые услуги и антимонопольное регулирование. В 2019 году тарифы были полностью отменены почти на 98% товаров, что значительно облегчило торговлю.
Рост импорта и экспорта
К 2025 году стоимость импорта из Китая в Чили превысила 26 млрд долларов. Если раньше основными товарами были промышленные изделия, то теперь в список вошли электромобили и солнечные панели. При этом 87% чилийской вишни продается в Китае, и спрос на нее в сезоне 2025–2026 годов продолжает расти. Экспорт атлантического лосося в первой половине 2026 года увеличился более чем вдвое.
Электронные документы и ускоренная логистика
В апреле 2026 года Чили впервые в мире полностью перешло на электронное фитосанитарное сертифицирование сельскохозяйственной продукции для Китая. Это ускорило таможенные процедуры в китайских портах, позволяя доставлять товары на рынок менее чем за четыре часа. Чилийские товары отправляются не только через традиционные порты Шанхая и Гуанчжоу, но и через порты региона Бохай в районе Пекин-Тяньцзинь-Хэбэй.
Безвизовый режим и культурный обмен
С мая 2025 года граждане Китая и Чили могут путешествовать друг к другу без виз для туризма, бизнеса, семейных и культурных мероприятий. Чили упростило получение бизнес-виз для китайцев и планирует в ближайшем будущем облегчить визовые процедуры для культурных и академических поездок. Ежегодно в обеих странах проходят культурные мероприятия, укрепляются литературные связи, а в Чили развивается преподавание мандаринского языка.
Электронная торговля и повседневная жизнь
Чили — один из самых развитых цифровых рынков Латинской Америки. В 2024 году в страну поступило более 54 млн международных посылок. 58% онлайн-покупок чилийцев приходится на китайские платформы AliExpress, Shein и Temu. Средняя стоимость посылок снизилась с 97 долларов в 2021 году до менее 30 долларов в 2024-м, что говорит о переходе от редких дорогих покупок к повседневным недорогим товарам.
Эти изменения открывают новую страницу в экономических и культурных отношениях Китая и Чили, создавая более удобные условия для бизнеса и повседневной жизни.