İlk dəfə: Northwestern Universiteti süni neyronlarla beyin hüceyrələrini birləşdirdi
Northwestern Universitetinin mühəndisləri çap olunan süni neyronlar vasitəsilə canlı beyin hüceyrələri ilə birbaşa ünsiyyət yaratmağa nail olublar. Bu elastik və aşağı qiymətli cihazlar, siçan beyin toxumasında aparılan təcrübələrdə, canlı neyronları aktivləşdirən real elektrik siqnalları yaradır.
Çap texnologiyası və materiallar
Süni neyronların hazırlanmasında molibden disulfid (MoS2) və qrafen kimi nanoskalalı materiallardan istifadə olunub. Bu materiallar aerosol jet çapı üsulu ilə elastik polimer substrata yerləşdirilib. Polimerin qismən parçalanması cihazın elektrik xüsusiyyətlərini yaxşılaşdıraraq, dar və keçirici filamentin yaranmasına səbəb olur. Bu, süni neyronların real neyronların atəşləmə siqnallarına bənzər mürəkkəb elektrik siqnalları yaratmasına imkan verir.
Canlı neyronlarla qarşılıqlı təsir
Süni neyronlar tək-tək siqnallar, davamlı atəş və partlayıcı nümunələr kimi müxtəlif elektrik siqnalları yarada bilir. Siçan beyin toxumasında aparılan sınaqlarda bu siqnallar canlı neyronların zamanlama və davamlılığına uyğun olaraq onları aktivləşdirib və neyron şəbəkələrini işə salıb.
Tədqiqatın əhəmiyyəti və perspektivləri
Mark C. Hersam və Vinod K. Sangwanın rəhbərliyi ilə aparılan bu tədqiqat 15 aprel 2026-cı ildə Nature Nanotechnology jurnalında dərc olunub və Milli Elmlər Fondu tərəfindən maliyyələşdirilib. Bu texnologiya nevroelektronika sahəsində enerji səmərəliliyini artırmaq və daha əlçatan süni neyron sistemləri yaratmaq üçün böyük potensiala malikdir.
İnsan beyni və süni intellektin yaxınlaşması
Weinberg Kollecinin nevrobioloqu Indira M. Ramanın sözlərinə görə, “Yaşayan neyronların süni neyronlara cavab verməsini görmək heyrətamizdir.” Bu nailiyyət nevrotexnologiyada yeni dövrün başlanğıcını işarə edir və insan beyni ilə maşınlar arasında təbii və effektiv əlaqələrin qurulmasına imkan verir.
Bu sadə və ucuz çap üsulu süni neyronların canlı beyinlə inteqrasiyasını mümkün edir və gələcəkdə nevroprostetik cihazlar, beyin-maşın interfeysləri və enerji səmərəli süni intellekt sistemlərinin inkişafına təkan verə bilər.

Ученые впервые связали искусственные нейроны с живыми клетками мозга
Инженеры из Северо-Западного университета создали искусственные нейроны, которые напрямую взаимодействуют с живыми нейронами. Гибкие и недорогие устройства генерируют реальные электрические сигналы, активирующие нейроны в тканях мозга мышей.
Технология печати и материалы
Для изготовления искусственных нейронов использовали наноматериалы молибден дисульфид (MoS2) и графен. Их наносили методом аэрозольной струйной печати на эластичный полимерный субстрат. Частичное разрушение полимера улучшало электрические свойства, формируя узкие проводящие нити. Это позволяло устройствам создавать сложные электрические сигналы, похожие на естественные импульсы нейронов.
Взаимодействие с живыми нейронами
Искусственные нейроны способны генерировать одиночные сигналы, непрерывные импульсы и взрывные паттерны. В экспериментах на мозговой ткани мышей эти сигналы синхронизировали и активировали живые нейроны, запуская нейронные сети.
Значение исследования и перспективы
Исследование под руководством Марка Херсама и Винода Сангвана опубликовано 15 апреля 2026 года в журнале Nature Nanotechnology и финансировалось Национальным научным фондом США. Эта технология обещает повысить энергоэффективность и доступность нейроэлектронных систем.
Сближение человеческого мозга и искусственного интеллекта
Нейробиолог из колледжа Вайнберга Индира Раман отметила: «Впечатляет видеть, как живые нейроны отвечают искусственным». Это открытие знаменует новый этап в нейротехнологиях, позволяя создавать естественные и эффективные интерфейсы между мозгом и машинами.
Простой и недорогой метод печати открывает путь к интеграции искусственных нейронов с живым мозгом, что может ускорить развитие нейропротезов, интерфейсов мозг-компьютер и энергоэффективных систем искусственного интеллекта.