San Dieqoda İlk Dəfə İnsan Genetik Xəritəsi Tam Hazırlandı: Nələr Gözlənilir?
Kaliforniya Universiteti San Dieqoda tədqiqatçılar insan induksiya olunmuş pluripotent kök hüceyrələrinin genetik təsirini izləyən genişmiqyaslı açıq girişli xəritə hazırlayıblar. Bu xəritə 11 692 ifadə olunan geni və onların hüceyrə davranışına təsirini əhatə edir.
Kök hüceyrələrin regenerativ tibbdə rolu
Pluripotent kök hüceyrələr ürək, ağciyər, böyrək və göz kimi müxtəlif orqan hüceyrələrinə çevrilə bilir. Bu xüsusiyyət onları regenerativ tibb, dərman testləri və xəstəlik modelləşdirilməsi üçün əvəzsiz edir.
Xəritənin yaradılması və texnologiyası
Tədqiqatçılar CRISPRi texnikasından istifadə edərək genləri müvəqqəti söndürüb aktivləşdiriblər. Bu üsul 2,5 milyon hüceyrənin analizinə imkan verib. Genlər molekulyar xüsusiyyətlərinə və funksiyalarına görə qruplaşdırılıb, metabolik və özünü yeniləmə genləri aşkar edilib.
Tədqiqatın elmi əhəmiyyəti
Yesh Doctor bildirib: “Yaratdığımız xəritə hipotez mühərriki kimi işləyir. Tədqiqatçılar genlərin funksiyalarını tez bir zamanda öyrənə və yeni hipotezlər qura bilərlər.” Prashant Mali əlavə edib: “Bu, hər hansı bir genin kök hüceyrə davranışına təsirini öyrənmək üçün genişmiqyaslı istinad atlasıdır.”
Xəritə tədqiqatçıların fərdi eksperimentlərə ehtiyacını azaldır, dərman namizədlərinin testini sürətləndirir və müalicəsi olmayan xəstələr üçün yeni imkanlar yaradır. Bu, toxuma mühəndisliyi sahəsində inqilabi addımdır və gələcəkdə degenerativ xəstəliklərin genetik səbəblərinin tapılmasına yardımçı olacaq.
San Dieqoda yaradılan bu açıq girişli xəritə virtual hüceyrə modellərinin inkişafına təkan verəcək və tibb elminin gələcəyini dəyişdirəcək.

В Сан-Диего впервые создана полная генетическая карта человека
Учёные из Калифорнийского университета в Сан-Диего разработали масштабную открытую генетическую карту, отслеживающую влияние генов на индуцированные плюрипотентные стволовые клетки человека. В ней учтены 11 692 экспрессируемых гена и их влияние на поведение клеток.
Роль стволовых клеток в регенеративной медицине
Плюрипотентные стволовые клетки способны превращаться в клетки сердца, лёгких, почек и глаз. Эта способность делает их незаменимыми для регенеративной медицины, тестирования лекарств и моделирования заболеваний.
Создание карты и применённые технологии
Исследователи использовали технологию CRISPRi для временного выключения и активации генов. Такой подход позволил проанализировать 2,5 миллиона клеток. Гены были сгруппированы по молекулярным характеристикам и функциям, выявлены гены, отвечающие за метаболизм и самовосстановление.
Научное значение исследования
По словам Йеша Доктора, «созданная карта служит двигателем гипотез: учёные могут быстро изучать функции генов и формулировать новые предположения». Прашант Мали добавил: «Это масштабный справочник для изучения влияния любого гена на поведение стволовых клеток».
Карта снижает необходимость в индивидуальных экспериментах, ускоряет тестирование лекарственных кандидатов и открывает новые возможности для пациентов с неизлечимыми заболеваниями. Это революционный шаг в тканевой инженерии и поможет в будущем выявлять генетические причины дегенеративных болезней.
Созданная в Сан-Диего открытая карта станет стимулом для развития виртуальных моделей клеток и изменит будущее медицинской науки.