ABŞ-da Süni İntellektin Gələcəyini Dəyişdirəcək 2000 Yeni Data Mərkəzi Qurulur
G20 sammiti Şimali Karolina Universitetində keçirilərkən, ABŞ Ticarət Katibi Howard Lutnick süni intellektin inkişafı üçün data mərkəzlərinin vacibliyini vurğuladı. Hazırda ABŞ-da təxminən 3400 data mərkəzi fəaliyyət göstərir və əlavə 2000 mərkəzin tikilməsi planlaşdırılır.
Data mərkəzlərinin ətraf mühitə təsiri və yerli narahatlıqlar
Data mərkəzləri böyük həcmdə elektrik enerjisi və təmiz su tələb edir. Bu isə yerli sakinlərin səs-küy, hava çirkliliyi və yüksələn kommunal xərclərlə bağlı narahatlıqlarını artırır. G20 sammiti zamanı təxminən 100 tələbə və yerli sakin etiraz edərək texnologiya milyarderlərinin kampusda rahat olmaması lazım olduğunu bildiriblər.
Siyasi və iqtisadi müzakirələr
Həm Demokratlar, həm Respublikaçılar, eləcə də müstəqil şəxslər data mərkəzlərinin yerləşdirilməsinə qarşıdırlar. Trump administrasiyası enerji qiymətlərinin artmaması üçün texnologiya şirkətlərindən könüllü öhdəlik alıb, lakin bu öhdəliyin icrası məcburi deyil. Nvidia-nın CEO-su Jensen Huang ABŞ-ın süni intellekt infrastrukturu üçün geniş tikinti imkanlarına malik olduğunu və bu sahənin startapları aktivləşdirdiyini qeyd edib.
Süni intellektin gələcəyi və insan sağlamlığına təsiri
Anthropic şirkətinin baş hesablama mütəxəssisi Tom Brown süni intellektin beş ildən sonra xərçəngin müalicəsində böyük rol oynayacağını bildirib. Lakin Anthropic-in CEO-su Dario Amodei bu ifadənin artıq klişeyə çevrildiyini və insanların etimadını qazanmaq üçün həqiqətən xərçəngi müalicə etməyin vacib olduğunu vurğulayıb.
Data mərkəzlərinin genişlənməsi tikinti mərhələsində iş yerlərinin artmasına səbəb olsa da, fəaliyyətə başladıqdan sonra iş imkanları məhdudlaşır. Yerli sakinlərin narahatlığı və etirazları davam edir ki, bu da gələcəkdə data mərkəzlərinin yerləşdirilməsi və fəaliyyətinə dair müzakirələrin davam edəcəyini göstərir.
Texnologiyanın sürətli inkişafı ilə yanaşı, insan sağlamlığı və ətraf mühit məsələlərinin balanslaşdırılması önəmli qalır.

В США строят 2000 новых дата-центров для развития искусственного интеллекта
Во время саммита G20 в Университете Северной Каролины торговый представитель США Говард Латник подчеркнул важность дата-центров для развития искусственного интеллекта. В стране уже функционирует около 3400 таких центров, а в планах строительство ещё 2000.
Экологические и социальные проблемы вокруг дата-центров
Дата-центры требуют больших объёмов электроэнергии и чистой воды, что вызывает обеспокоенность у местных жителей. Они жалуются на шум, загрязнение воздуха и рост коммунальных платежей. Во время саммита около 100 студентов и жителей протестовали, заявляя, что технологические миллиардеры не должны чувствовать себя комфортно на кампусе.
Политические и экономические дебаты
Против размещения дата-центров выступают представители Демократической и Республиканской партий, а также независимые активисты. Администрация Трампа получила от технологических компаний добровольные обязательства не повышать цены на энергию, однако эти меры не являются обязательными к исполнению. Генеральный директор Nvidia Дженсен Хуанг отметил, что США располагают широкими возможностями для строительства инфраструктуры искусственного интеллекта, что стимулирует активность стартапов в этой сфере.
Влияние искусственного интеллекта на здравоохранение
Главный специалист по вычислениям компании Anthropic Том Браун заявил, что через пять лет искусственный интеллект сыграет ключевую роль в лечении рака. Однако генеральный директор Anthropic Дарио Амодеи отметил, что такие заявления становятся клише, и для завоевания доверия людей важно действительно добиться успехов в лечении заболевания.
Расширение сети дата-центров создаёт рабочие места на этапе строительства, но после запуска количество рабочих мест сокращается. Продолжающиеся протесты местных жителей свидетельствуют о том, что дискуссии о размещении и работе дата-центров будут продолжаться.
Быстрый технологический прогресс требует баланса между развитием искусственного интеллекта, охраной окружающей среды и здоровьем людей.