Türkiyədə 14 Minillik Buz Dövrünə Aid Nadir Tısbağa Heykəlləri Kəşf Olundu
Türkiyənin Gedikkaya təpəsində yerləşən İn mağarasında 25 daş tısbağa fiquru tapılıb. Bu fiqurlar Epipaleolit dövrünə, yəni eramızdan əvvəl təxminən 14 500 ilə 11 200-cü illər arasına aiddir. Tapıntılar qədim insanların rituallarına dair yeni suallar doğurur.
Tısbağa fiqurlarının xüsusiyyətləri və yerləşməsi
Heykəllər əsasən kərpic daşından deyil, əslində əhəngdaşı (limestone) materialından hazırlanıb, bəziləri isə gil qatqısı ilə örtülüb. Ən böyük fiqurun uzunluğu təxminən bir fut (təxminən 30 sm), eni isə səkkiz düym (təxminən 20 sm)dir. Fiqurlar mağaradakı əyri daş quruluşunun ətrafında, dairəvi halqalar şəklində torpağa basdırılıb. Bu yerləşmə ritualların mərkəzləşdiyi məkanı göstərir.
Rituallar və tısbağaların simvolizmi
Tısbağa fiqurlarının rituallarda istifadə edildiyi güman edilir. Onlar uzunömürlülüyün və dözümlülüyün simvolu olaraq qədim cəmiyyətlər üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyırdı. Həmçinin, tısbağa fiqurlarının yerləşdiyi ərazi Gedikkaya təpəsinin tısbağa formasını xatırlatması səbəbindən "dağ kultu" ilə əlaqələndirilir. Müasir Türkiyə və Balkanlarda qeyd olunan Hıdırellez festivalında insanların arzularını yazıb basdırması isə bu ənənənin davamı kimi qiymətləndirilir.
Arxeoloqların fikirləri
Bilecik Şeyh Edebali Universitetindən arxeoloq Deniz Sarı bildirir ki, "Bu il tapdığımız tısbağa fiqurları mağaradakı ritualların kontekstini tamamilə yeni səviyyəyə qaldırdı." Lakin fiqurların rituallardakı dəqiq məqsədi hələ tam aydın deyil.
İnsanların qədim həyatına pəncərə
Gedikkaya təpəsində yalnız tısbağa fiqurları deyil, həm də mağarada tapılan heyvan qalıqları və daş alətlər qədim insanların həyat tərzini göstərir. Tapıntılar insanın min illər öncəki dünyasına səyahət etməyə imkan verir və onların inanclarını, gündəlik həyatını daha yaxından anlamağa kömək edir.
Bu heykəllər qədim dövrlərdə insanların təbiətə və həyatın davamlılığına olan hörmətini, eyni zamanda rituallar vasitəsilə cəmiyyətin birliyini qorumaq istəyini əks etdirir. Gedikkaya təpəsindəki bu tapıntılar insanlıq tarixində yeni səhifə açır, keçmişin sirlərini gün üzünə çıxarır.

В Турции нашли редкие фигурки черепах возрастом 14 тысяч лет
В пещере Ин на холме Гедиккая в Турции археологи обнаружили 25 каменных фигурок черепах. Эти артефакты относятся к эпипалеолиту — периоду примерно с 14 500 по 11 200 год до нашей эры. Найденные предметы вызывают новые вопросы о ритуалах древних людей.
Особенности и расположение фигурок
Фигурки изготовлены не из кирпичного камня, а из известняка, некоторые покрыты глиняным слоем. Самая большая из них достигает около 30 сантиметров в длину и 20 сантиметров в ширину. Все фигурки были погружены в землю в пещере, образуя круговые кольца вокруг изогнутых каменных образований. Такое расположение указывает на центр ритуальных действий.
Символика черепах и ритуалы
Считается, что фигурки использовались в обрядах. Черепахи символизировали долголетие и выносливость, им придавалось особое значение в древних сообществах. Кроме того, расположение фигурок напоминает форму холма Гедиккая, что связывает находку с культом горы. Современный праздник Хыдырлез в Турции и на Балканах, где люди записывают желания и закапывают их, рассматривается как продолжение этой древней традиции.
Мнение археологов
Археолог Дениз Сары из Университета Шейха Эдебали в Биледжике отмечает: «Фигурки черепах, найденные в этом году, подняли понимание ритуального контекста пещеры на совершенно новый уровень». Тем не менее точное назначение этих фигурок в обрядах пока остается неясным.
Окно в жизнь древних людей
Помимо фигурок, в пещере обнаружены останки животных и каменные орудия, которые помогают лучше понять образ жизни древних людей. Эти находки позволяют заглянуть в мир, существовавший тысячи лет назад, и глубже понять их верования и повседневность.
Фигурки отражают уважение древних к природе и стремление через ритуалы сохранять единство общества. Открытие на холме Гедиккая открывает новую страницу в истории человечества и раскрывает тайны прошлого.