Şərqi Sibirdə Yenisey Biotexnoloji Vadisi: Yeni İnnovasiya Mərkəzi Açıldı
1–4 sentyabr 2026-cı il tarixlərində Vladivostokda keçirilən XI Şərqi İqtisadi Forum (VƏF-2026) çərçivəsində "Müasir Nüvə Texnologiyaları" şirkəti Şərqi Sibirdə ilk tam dövrəli innovativ biotexnoloji klaster – Yenisey Biotexnoloji Vadisini təqdim etdi. Krasnoyarsk şəhərində yerləşən bu klaster elmi-tədqiqat, istehsal və biznes maraqlarını birləşdirir.
Rusiyanın səhiyyəsində yeni imkanlar
Yenisey Biotexnoloji Vadisi klasteri Rusiyanın dərman idxalından asılılığını azaltmaq və ölkənin səhiyyə sistemində önəmli dərman preparatları və tibbi cihazların istehsalını təmin etmək məqsədilə yaradılıb. Burada innovativ dərmanlar və tibbi texnologiyalar üzrə patentlərin hazırlanması planlaşdırılır. Əsas diqqət nüvə tibbinə yönəlib – bu sahə xərçəngin istənilən mərhələsində, xüsusilə əməliyyata yararsız hallarda effektiv müalicə üsullarına malikdir.
Texnologiya və infrastruktur
Klasterdə yüksək texnologiyalı plazmotron avadanlığı quraşdırılacaq. Həmçinin, klasterin ərazisində federal səviyyəli "Krasfarma" farmasevtik zavodunun infrastrukturu yerləşir. Layihə Moskva mərkəzli "Bebig" şirkətinin elmi dəstəyi ilə həyata keçirilir, bu şirkət onkoloji xəstəliklərin müalicəsində yüksək texnologiyalı və innovativ metodların tətbiqinə ixtisaslaşıb.
Əməkdaşlıq və perspektivlər
"Müasir Nüvə Texnologiyaları" və Yenisey Biotexnoloji Vadisi arasında strateji əhəmiyyətli ilkin razılaşma imzalanıb. Bu əməkdaşlıq Rusiyanın səhiyyə sistemində nüvə tibbinin tətbiqini genişləndirməyə və ölkənin biotexnologiya sahəsində özünü təmin etməsinə imkan yaradacaq.
Bu klasterin yaradılması Rusiyada xərçəng xəstələrinin müalicəsində yeni imkanlar açacaq. Yüksək texnologiyalı dərmanların və müalicə metodlarının inkişafı insanların həyat keyfiyyətini artıracaq və dərman idxalından asılılığı azaldacaq. Şərqi Sibirin elmi potensialı beynəlxalq səviyyədə tanınacaq.
Yenisey Biotexnoloji Vadisi klasteri Rusiyanın səhiyyəsində və biotexnologiya sahəsində yeni dövrün başlanğıcı kimi qiymətləndirilir.

В Восточной Сибири открылся инновационный кластер Енисей Биотех
Вы можете слушать статьиЕнисей Биотехнологический кластер: новый центр науки и производства в Восточной Сибири
В рамках XI Восточного экономического форума (ВЭФ-2026), прошедшего с 1 по 4 сентября во Владивостоке, компания «Современные ядерные технологии» представила первый в Восточной Сибири инновационный биотехнологический кластер — Енисей Биотех. Кластер, расположенный в Красноярске, объединяет научные исследования, производство и бизнес.
Новые возможности для здравоохранения России
Цель создания Енисей Биотех — снизить зависимость России от импорта лекарств и обеспечить производство ключевых препаратов и медицинских устройств внутри страны. В кластере планируется разработка патентов на инновационные лекарства и медицинские технологии. Особое внимание уделяется ядерной медицине — области, которая предлагает эффективные методы лечения рака на любых стадиях, особенно когда операции невозможны.
Технологии и инфраструктура
В кластере будет установлено современное плазмотронное оборудование. Кроме того, на территории функционирует инфраструктура федерального фармацевтического завода «Красфарма». Проект реализуется при научной поддержке московской компании «Bebig», специализирующейся на применении высокотехнологичных инновационных методов в лечении онкологических заболеваний.
Сотрудничество и перспективы
Между «Современными ядерными технологиями» и Енисей Биотех подписано стратегически важное соглашение. Это партнерство позволит расширить применение ядерной медицины в российской системе здравоохранения и повысить уровень самообеспечения страны в области биотехнологий.
Создание кластера откроет новые возможности для лечения онкобольных в России. Разработка высокотехнологичных препаратов и методов терапии улучшит качество жизни пациентов и снизит зависимость от импортных лекарств. Научный потенциал Восточной Сибири получит международное признание.
Енисей Биотехнологический кластер рассматривается как начало новой эры в российском здравоохранении и биотехнологиях.