Yandex Robotiks-də rəhbərlik dəyişdi: Georgi Kluşin yeni baş direktor oldu
Yandex Robotiks şirkətində rəhbərlik yenidən dəyişib. 20 avqust 2026-cı il tarixindən etibarən şirkətin baş direktoru vəzifəsinə satış və inkişaf üzrə direktor Georgi Kluşin təyin olunub. O, bu vəzifəyə gəlməzdən əvvəl 2023-cü ildən şirkətdə çalışırdı və robototexnika həllərinin kommersiyalaşdırılması, satış və marketinqinə cavabdeh idi.
Georgi Kluşin fizika fakültəsini bitirib, informasiya texnologiyaları və innovasiyaların idarə olunması sahəsində təhsil alıb. O, həmçinin texnoloji startaplarda və vençur fondlarında, xüsusilə robototexnika və digər elmi layihələrdə təcrübə qazanıb. Kluşin robot-inventarizatorun bazara çıxarılmasında fəal iştirak edib.
Öncəki baş direktor Dmitri Ryabov 10 aprel 2026-cı ildən 20 avqust 2026-cı ilədək, yəni dörd aydan bir az çox müddətdə bu vəzifədə olub. Ryabov 2023-cü ildən Yandex Robotiks-də əməliyyat direktoru kimi çalışırdı və inteqrasiya, təchizat, istehsal və maliyyə proseslərinə nəzarət edirdi. Onun keçmiş iş təcrübəsinə Luxoft və Yandex Marketdə logistikanın avtomatlaşdırılması daxildir.
Yandex Robotiks 2024-cü ilin sentyabrında qeydiyyatdan keçib. Şirkətin 99%-i "Texnoyak" MMC-yə, 1%-i isə "Market.Oперации" MMC-yə məxsusdur. "Texnoyak" isə Yandex-in əsas şirkəti MKPAO tərəfindən idarə olunur. Şirkət anbar robotları, manipulyatorlar və müxtəlif istehsalçıların avadanlıqlarını idarə edən proqram təminatı hazırlayır.
2026-cı ilin iyulunda Yandex Robotiks yeddi anbar idarəetmə sistemi tərtibatçısı ilə müqavilə bağlayıb, hansı ki, onlar şirkətin robototexnika həllərini öz müştərilərinə təqdim edə biləcəklər. Həmçinin, Sankt-Peterburqdakı Yandex Lavka zavodunda manipulyator robotu quraşdırılıb və istifadə olunur.
2025-ci ildə Yandex Robotiks-in gəliri 202,9 milyon rubl (təxminən 5,7 milyon AZN), xalis zərəri isə 93,7 milyon rubl (təxminən 2,6 milyon AZN) təşkil edib.
Yeni rəhbərlik altında Yandex Robotiks-in daha sürətli və dinamik inkişaf edəcəyi gözlənilir. Georgi Kluşinin texnoloji startap təcrübəsi və elmi layihələrdəki fəaliyyəti şirkətin innovativ həllərinin genişlənməsinə təkan verə bilər. Bu isə anbar və robototexnika sahəsində yeni imkanlar yaradacaq.
Yandex Robotiks-in gələcəkdə uğurlarını artırması həm işçilər, həm də müştərilər üçün yeni perspektivlər açacaq və robototexnikanın gündəlik həyata inteqrasiyasını sürətləndirəcək.

Георгий Клушин возглавил Yandex Robotiks и обещает ускорение развития
В Yandex Robotiks назначен новый генеральный директор: с 20 августа 2026 года эту должность занимает Георгий Клушин, ранее отвечавший за продажи и развитие компании. Он работает в Yandex Robotiks с 2023 года и курировал коммерциализацию робототехнических решений, а также маркетинг и продажи.
Контекст смены руководства
Предыдущий глава компании Дмитрий Рябов занимал пост генерального директора с апреля по август 2026 года — чуть более четырёх месяцев. До этого он был операционным директором Yandex Robotiks с 2023 года, контролируя интеграцию, поставки, производство и финансовые процессы. В его опыте — автоматизация логистики в Luxoft и Yandex Market.
Yandex Robotiks зарегистрирована в сентябре 2024 года. 99% компании принадлежит ООО «Технояк», которое управляется основным холдингом Yandex — МКПАО. Остальные 1% — у ООО «Market.Операции». Компания разрабатывает программное обеспечение для управления складскими роботами, манипуляторами и оборудованием различных производителей.
В июле 2026 года Yandex Robotiks заключила соглашения с семью разработчиками систем управления складами, которые теперь могут предлагать робототехнические решения компании своим клиентам. В Санкт-Петербурге на заводе Yandex Lavka уже установлен и используется робот-манипулятор.
В 2025 году выручка Yandex Robotiks составила 203 миллиона рублей, чистый убыток — 94 миллиона рублей.
Георгий Клушин — выпускник физического факультета с образованием в области информационных технологий и управления инновациями. Его опыт в технологических стартапах и венчурных фондах, особенно в робототехнике и научных проектах, поможет компании расширить инновационные решения и вывести их на новый уровень.
Под руководством Клушина Yandex Robotiks рассчитывает ускорить развитие и динамичнее внедрять свои технологии в складскую логистику и производство. Это откроет новые возможности для сотрудников и клиентов, а также поспособствует более быстрому внедрению робототехники в повседневную жизнь.
Таким образом, смена руководства может стать важным шагом для укрепления позиций компании на рынке и расширения её технологического потенциала.