Zoomlionun Pekindəki böyük təqdimatı
2026-cı ilin avqustunda Pekində keçirilən Dünya Robot Konfransında (WRC) Zoomlion özünün ən son robot texnologiyalarını nümayiş etdirdi. Konfrans avqustun 19-dan 23-dək davam etdi və insan-robot əməkdaşlığına, həmçinin texnologiyanın sənaye tələblərinə uyğunlaşdırılmasına diqqət ayırdı.
Yeni robotlar və onların funksiyaları
Zoomlion konfransda dörd əsas robot modelini təqdim etdi: bipedal humanoid robot Z01, təkərli humanoid robot Z03, həmçinin dördayaqlı robot itlər D15 və D40. Z01 kabel harnesslərinin idarə olunması və təşkili işlərini görür, Z03 isə material seçimi, qeyri-müntəzəm əşyaların çeşidlənməsi və arxa güzgü yığımı kimi tapşırıqları yerinə yetirir. D15 və D40 isə sənaye və interaktiv sahələrdə istifadə üçün nəzərdə tutulub.
Robot Ops əməliyyat sistemi və ZBrain platforması
Zoomlionun Robot Ops əməliyyat sistemi Hannover Messe 2026-da təqdim olunub və dörd əsas modulu birləşdirir: əsas alətlər, təqlid öyrənmə, möhkəmləndirmə öyrənmə və tapşırıq orkestri. Bu sistem humanoid robotlar, sənaye robotları, tikinti texnikası və avtonom sürücülük üçün nəzərdə tutulub. ZBrain platforması isə ənənəvi sənaye robotlarını ağıllı əməliyyat vahidlərinə çevirərək, istifadəçilərə tapşırıqları avtonom şəkildə yerinə yetirməyə imkan verir.
İstehsal ssenarilərində geniş testlər
Zoomlionun robotları təxminən 20 müxtəlif istehsal ssenarisində Zoomlion Smart City-də real istehsal mühitində test olunub. Bu, onların sənayedə geniş tətbiq imkanlarını və əməliyyat təcrübəsini göstərir.
Zoomlionun təqdim etdiyi robotlar sənaye proseslərini daha səmərəli və ağıllı etmək üçün hazırlanıb. Onların avtonom işləmə qabiliyyəti insan əməyini asanlaşdırır, təhlükəsizliyi artırır və yeni iş imkanları yaradır. Pekindəki konfransda nümayiş olunan texnologiyalar gələcəyin sənayesində insan və robot əməkdaşlığının inkişafını göstərir.
Zoomlionun robotları WRC 2026-da D zalı, D403 stendində nümayiş olunub və texnologiya sahəsində yeni üfüqlər açır.

Zoomlion представил революцию в робототехнике на WRC 2026 в Пекине
В августе 2026 года в Пекине прошла Всемирная конференция по робототехнике (WRC), где компания Zoomlion представила свои новейшие разработки в области робототехники. Мероприятие длилось с 19 по 23 августа и было посвящено сотрудничеству человека и робота, а также адаптации технологий под требования промышленности.
Новые модели роботов и их функции
На конференции Zoomlion продемонстрировал четыре ключевых модели: двуногого гуманоидного робота Z01, колесного гуманоидного робота Z03, а также четырёхногих роботов-собак D15 и D40. Z01 предназначен для управления и организации кабельных систем, Z03 выполняет задачи по выбору материалов, сортировке нестандартных предметов и сборке задних зеркал. Модели D15 и D40 ориентированы на применение в промышленности и интерактивных сферах.
Операционная система Robot Ops и платформа ZBrain
Операционная система Robot Ops, представленная ранее на Hannover Messe 2026, объединяет четыре основных модуля: базовые инструменты, имитационное обучение, обучение с подкреплением и оркестровку задач. Эта система предназначена для гуманоидных и промышленных роботов, строительной техники и автономного вождения. Платформа ZBrain превращает традиционных промышленных роботов в интеллектуальные операционные единицы, позволяя им автономно выполнять задачи.
Тестирование в производственных условиях
Роботы Zoomlion прошли испытания примерно в 20 различных производственных сценариях на базе Zoomlion Smart City в реальных условиях. Это подтверждает их широкие возможности для применения в промышленности и практический опыт эксплуатации.
Взаимодействие человека и технологий
Роботы Zoomlion созданы для повышения эффективности и интеллектуализации промышленных процессов. Их автономность облегчает труд человека, повышает безопасность и открывает новые возможности для занятости. Технологии, представленные на конференции в Пекине, демонстрируют перспективы развития сотрудничества между людьми и роботами в будущем производстве.
Роботы Zoomlion были выставлены на стенде D403 в зале D на WRC 2026, открывая новые горизонты в области робототехники.