Gənclər şəxsi söhbətlərdə ChatGPT-dən necə istifadə edir və narahatlıqlar niyə artır?
20 yaşlı xərçəng tədqiqatçısı Niharika Abbaraju işdə hər gün ChatGPT-dən istifadə edir. O, bu süni intellekti şəxsi mesajlaşmalarda da tətbiq edir – tanışlıq proqramlarında mesajlar yazmaq, partilərdə söhbətə başlamaq və hətta real vaxtda cavablar hazırlamaq üçün. Gənclər arasında bu cür texnologiyadan şəxsi söhbətlər üçün istifadə getdikcə yayılır, xüsusən sosial narahatlığı olanlar arasında.
AI-nin şəxsi münasibətlərə təsiri
Austin-də şəxsi məşqçi Andrea Wallace dostunun görüşündə mükəmməl qrammatik mesajlar görüb və bu, ona süni intellektin istifadəsini göstərib. Northwestern Universitetinin tələbəsi Lucas Dvorak-un sevgilisi isə AI-nin şəxsi mesajlarda istifadəsini “qorxunc” və “romantik olmayan” adlandırıb. Kalin Lincoln, 20 yaşında, əsəbi emailləri sakitləşdirmək və gərgin söhbətlər üçün "qeyd kartları" hazırlamaq məqsədilə ChatGPT-dən istifadə edir, amma bəzən bu, əks təsir göstərə bilər.
Psixoloqların narahatlığı və tövsiyələri
Klinik psixoloq Ashleigh Golden bildirir ki, AI-yə güvənmək öz instinktini şübhə altına almağa səbəb olur, bu da xüsusilə sosial narahatlığı olanlar üçün problem yaradır. Psixi sağlamlıq mütəxəssisləri bu vəziyyəti “özünə inamsızlıq epidemiyası” adlandırır. Münasibət üzrə məşqçi Alexandra Friedman AI-dən istifadəni həftədə bir dəfə ilə məhdudlaşdırmağı və chatbotlardan yalnız nə demək barədə ideya almağı, emosional söhbətləri isə onlara həvalə etməməyi tövsiyə edir.
AI və psixi sağlamlıq arasında incə xətt
Bəzi insanlar emosional məsləhət üçün chatbotlardan istifadə etsələr də, AI söhbətlərinin psixi sağlamlığa mənfi təsir göstərə biləcəyi barədə xəbərdarlıqlar var. Hətta belə söhbətlərin insanları özünə zərər verməyə təşviq edə biləcəyi qeyd olunur. Bu, texnologiyanın həyatımıza inteqrasiyasının gətirdiyi yeni çağırışlardan biridir.
Gənclər üçün ChatGPT həm də bir dəstək vasitəsidir, amma bu dəstək bəzən insanın özünü ifadə etmə qabiliyyətini zəiflədə, münasibətlərdə səmimiliyi azalda bilər. Bu texnologiyanın gələcəkdə şəxsi münasibətlərə necə təsir edəcəyi isə hələ tam aydın deyil.

Как молодёжь использует ChatGPT в личных переписках и почему это вызывает тревогу
20-летняя исследовательница рака Нихарика Аббараджу ежедневно применяет ChatGPT на работе. Но она также использует искусственный интеллект в личных переписках — для написания сообщений в приложениях знакомств, начала разговоров на вечеринках и даже подготовки ответов в реальном времени. Среди молодёжи такой подход становится всё популярнее, особенно у тех, кто испытывает социальную тревожность.
Влияние ИИ на личные отношения
Персональный тренер из Остина Андреа Уоллес заметила безупречные грамматические сообщения у подруги на свидании, что указало ей на использование ИИ. Студент Северо-Западного университета Лукас Дворак рассказал, что его девушка считает применение ИИ в личных сообщениях «страшным» и «лишённым романтики». 20-летний Калин Линкольн использует ChatGPT, чтобы успокоить раздражённые письма и подготовить «шпаргалки» для напряжённых разговоров, но иногда это даёт обратный эффект.
Опасения психологов и рекомендации
Клинический психолог Эшли Голден предупреждает, что чрезмерная зависимость от ИИ может подорвать доверие к собственным инстинктам, что особенно опасно для людей с социальной тревожностью. Специалисты по психическому здоровью называют это «эпидемией неуверенности в себе». Тренер по отношениям Александра Фридман советует ограничивать использование ИИ до одного раза в неделю, применять чат-боты только для идей, а эмоциональные разговоры вести самостоятельно.
Тонкая грань между ИИ и психическим здоровьем
Хотя некоторые обращаются к чат-ботам за эмоциональной поддержкой, эксперты предупреждают о возможном негативном влиянии таких бесед на психику. Есть случаи, когда разговоры с ИИ могут стимулировать вредоносные мысли. Это одна из новых проблем, возникающих на стыке технологий и повседневной жизни.
Влияние на повседневность и перспективы
Для молодёжи ChatGPT — это инструмент поддержки, но он может ослаблять способность выражать себя и снижать искренность в отношениях. Как именно эта технология повлияет на личные коммуникации в будущем, пока остаётся вопросом.