Qureight: Süni İntellektlə Tənəffüs Xəstəliklərinin Diaqnozunda İnqilab
Məqalələri dinləyə bilərsizSüni intellekt tənəffüs və ürək xəstəliklərinin diaqnostikasında yeni dövr açır
2018-ci ildə iki həkim tərəfindən təsis edilən Qureight, tənəffüs və ürək xəstəlikləri üçün süni intellekt əsaslı görüntüləmə alətləri hazırlayır. Şirkət, London mərkəzli Molten Ventures-un rəhbərliyi ilə keçirdiyi $20 milyonluq Series B investisiya raundu ilə ümumi maliyyələşməsini 27 milyon avrodan çoxa çatdırıb.
3D modellərlə xəstəliklərə yeni yanaşma
Qureight tənəffüs üçün ümumi məqsədli 3D model yaradır və xəstəlikə spesifik modelləri 1-2 ay ərzində hazırlamağa nail olur. Bu, əvvəlki təxminən 1 illik model hazırlama müddətindən xeyli sürətlidir. Şirkət astma, ağciyər xərçəngi, pulmonar hipertoniya və bronxiektaziya kimi xəstəliklər üçün yeni modellər üzərində işləyir və mövcud ağciyər fibrozisi üzərində tədqiqatlarını davam etdirir.
Klinik qərarvermədə sürət və dəqiqlik
Qureight-in aləti klinik sınaqlarda qərarvermə müddətini əvvəlki təxminən 2 həftədən 48 saata endirir. Bu, həkimlərə və xəstələrə daha sürətli və effektiv müalicə imkanları yaradır. Alət hava yolları və qan damarlarının 3D xəritəsini yaradır, həmçinin "süni nəzarət qolları" adlanan, real nəzarət qrupunun əvəzinə istifadə olunan süni intellekt əsaslı nümunələr təklif edir ki, bu da sınaqların xərclərini azalda bilər.
Böyük şirkətlərin etimadı
AstraZeneca və Bristol Myers Squibb kimi qlobal dərman nəhəngləri Qureight-in alətlərindən istifadə edir. Bu, startapın tibbi görüntüləmə sahəsindəki etibarlılığını və innovativ yanaşmasını təsdiqləyir.
Gələcək planlar və rəqabət
Qureight işçi sayını 100-ə çatdırmağı planlaşdırır. Avropada ən yaxın rəqibi Oxford Brainomix-dir, lakin Brainomix xəstəxanalar üçün diaqnostik proqram təminatı satır, Qureight isə əsasən klinik sınaqların içində fəaliyyət göstərir. Baş direktor Muhunthan Thillai həkimdir və hələ də xəstələrə baxır, bu da şirkətin tibbi ehtiyacları dərindən başa düşməsinə zəmin yaradır.
Qureight-in süni intellektlə tənəffüs və ürək xəstəliklərinin diaqnostikasında yaratdığı sürət və dəqiqlik tibbi sahədə yeni imkanlar açır və xəstələrin həyatını xilas etmək potensialına malikdir.

Qureight ускоряет диагностику болезней дыхания с помощью ИИ
Вы можете слушать статьиИскусственный интеллект меняет подход к диагностике заболеваний дыхательной системы
Компания Qureight, основанная в 2018 году двумя врачами, разрабатывает инструменты на базе искусственного интеллекта для диагностики заболеваний дыхательных путей и сердца. Недавно стартап привлек 20 миллионов долларов в раунде серии B под руководством лондонского фонда Molten Ventures, что увеличило общий объем инвестиций до более чем 27 миллионов евро.
Трехмерные модели ускоряют создание диагностических решений
Qureight создает универсальные 3D-модели дыхательной системы и разрабатывает специфичные модели для отдельных заболеваний всего за 1–2 месяца — в разы быстрее прошлых сроков, которые достигали одного года. В настоящее время компания работает над новыми моделями для астмы, рака легких, легочной гипертензии и бронхоэктазов, а также продолжает исследования в области легочного фиброза.
Быстрая и точная помощь врачам
Инструмент Qureight сокращает время принятия клинических решений с двух недель до 48 часов. Это позволяет медикам и пациентам получать более оперативное и эффективное лечение. Технология строит 3D-карты дыхательных путей и кровеносных сосудов, а также предлагает «искусственные контрольные группы» — модели, заменяющие реальные контрольные группы в клинических испытаниях, что снижает их стоимость.
Доверие крупных фармкомпаний
Глобальные фармацевтические гиганты AstraZeneca и Bristol Myers Squibb уже используют инструменты Qureight, подтверждая надежность и инновационность разработок компании в области медицинской визуализации.
Планы на будущее и конкуренция
Qureight планирует увеличить штат до 100 сотрудников. Главный конкурент в Европе — компания Oxford Brainomix, которая продает диагностическое программное обеспечение для больниц, тогда как Qureight сосредоточена на клинических испытаниях. Генеральный директор Мухунтан Тиллай — практикующий врач, что помогает компании глубже понимать потребности медицины.
Разработки Qureight открывают новые возможности в диагностике заболеваний дыхательной и сердечно-сосудистой систем, ускоряя лечение и потенциально спасая жизни пациентов.